soft power;háttérhatalom;

- 7-en a 7-ről - Ön is része a soft power háttérhatalomnak?

Arató András, Klubrádió

Ha jól értem, arról van itten szó, hogy valaki behatol a kultúránkba, kommunikációs tereinkbe, és onnan próbál minket meggyőzéssel a hatalma szolgálatába állítani, fizikai (pl. katonai, rendőri) erőszak alkalmazása helyett. Használja a félelemkeltés módszerét, főleg ellenségképek mutogatásával, köztük iszlám menekültáradat, brüsszeli és amerikai gyarmatosítók, antikrisztiánus családmodellezők rémképeivel. Biztosan kijelenthetem, hogy e networknek nem vagyok része. Sőt, én teljesen jól vagyok.

Avar János, újságíró

Nagyon remélem, mivel a kifejezést megalkotó harvardi professzor szerint a soft power lényege a meggyőzés, s kulcseleme a hitelesség. Csodálkoztam is azon, hogy a kormányfő ezt összekapcsolta a vele harcban álló háttérhatalommal, mert ezek szerint az ő oldalán e hitelesség hiánycikk. Ami nem is csoda, mert Nye professzor azt mondta, a legjobb propaganda a nem propaganda, márpedig a mi mai Futbóliánkban a propaganda pótolja a kormányzást is.

Bolgár György, rádiós újságíró

Hogyne. Ha a magam lágy, soft hangján megszólalok a háttérből, azonnal megremeg a kemény hatalom a centrális erőtérben. Üzenünk Felcsútnak, hogy ők is megértsék.

Farkasházy Tivadar, Hócipő

Mi az hogy, nagyon is! Meg is sértődnék, ha nem számolnának közéjük. Bástya elvtárs már le van szarva? Egykori kollégám, Soós Bandi, az első és utolsó magyar gombfoci szakkönyv írója, és a filléres fekete fogadások lebonyolítója az ügetőn - aki most a kilencven és a száz között járna - mesélte, hogy ő az ötvenes évek elején trockista volt, de sosem merte megkérdezni, hogy mi az.

Friss Róbert, újságíró

Naná, hogy része. Csak nem pénzelt a Soros.

Horváth István, hírlapíró

Hogy Soros György, a háttérhatalom vezére Orbán szerint soft? Milyen legyen? Már nyolcvanhat éves.

Horváth Zoltán, újságíró

Nem. Az én részem a soft power. Sorry.

Szimbólumokra - amilyen a Trianon emléknap is - a politikában szükség van, sőt, valószínűleg elkerülhetetlen, hogy a politikában szimbólumok legyenek, de koránt sincs akkora jelentőségük a politikai erőviszonyok meghatározásában, mint azt némelyek gondolják - mondja Kende Péter. A politikai szociológus úgy véli, aki Trianon ügyében ma felelőst keres, azon politikai álgondolkodók közé tartozik, akik a történelmi események mögött rejtett összeesküvést, háttérhatalmakat keresnek.