Az I. világháború;I. világháború;

- A jütlandi csata egyenlege

Harmincnégy angol nagy csatahajó állt szemben a német flottával - Az angolok annyira siettek távozni, hogy még hajótöröttjeiket sem szedték össze

A németek nagy győzelmét bejelentették a német birodalmi gyűlésen és az megerősíti a csütörtök éjszaka érkezett híreket, részletezni azonban kevéssé tud. A németeknek természetesen nincs módjukban rögtön értesülni az elvonult angol flotta utólagos veszteségeiről, sem a megsérülés folytán esetleg elmerült hajókról, sem a saját eltűnt hajóik sorsáról, de az eddigi adatok is elegendők, hogy a német győzelem nagyságát megállapíthassuk. A német jelentés szerint valószínűleg az egész angol Északi-tengeri flottával küzdöttek meg a német hajók és ebben jelen voltak az angol tengerészet legújabb, legmodernebb óriási hajói. A győzelemmel és annak várható következményeivel lapunk vezetőhelyén foglalkozunk

Hogyan folyt le a csata?

Hjörringből érkezett jelentések szerint május 31-én délután és éjszaka, egészen a hajnali órákig is, szakadatlanul borzalmas ágyúzás hangzott a tenger felől. Halászhajók futottak be a dán kikötőkbe, amelyek azt jelentették, hogy a Skagerrakban, a Hornsruff előtt, borzalmas tengeri csata folyik. Az ütközet színhelye az északi szélesség 57-ik és 58-ik ás a keleti hosszúság 6-ik és 8-ik foka között volt.

A német flotta, amelynek egy része a Kattegaton keresztül érkezett, a Skagerrakon át tartott a nyílt Északi-tenger felé, amikor az északi szélesség 58-ik és a keleti hosszúság 7-ik fokán találkozott a Skagerrak kijáratai körül cirkáló, hatalmas angol flottával, amely körülbelül húsz egységből állott. A német hajóhad nyomban fölvette a harcot. Az ágyúzás olyan erős volt, hogy a Jütt-félsziget túlsó oldalán levő Aarhusban is egészen jól hallották. Több angol, hajó és két német hajó elsüllyedt.

Az angol flotta, amelynek legnagyobb egységei süllyedtek el, majdnem teljesen elpusztult. A Skagerrak kijárata most szabad. Az ágyúzás elülte után dán halászok több angol hajót láttak sietve az angol partok felé tartani. Az ütközet színhelyén, a víz felszínén hajóroncsok, csónakok, fölszerelési tárgyak és holttestek úsztak. Több dán és svéd halászhajó azzal van elfoglalva, hogy megmentse, ami még megmenthető.

Az angolok annyira siettek távozni, hogy még hajótöröttjeiket sem szedték össze. Ezeket is a németek halászták ki a vízből, mielőtt hazafelé való útjukat megkezdték volna. A Tannis-öbölből számos semleges hajó sietett ki az ütközet után a nyílt tengerre, ahol a csata lefolyt, hogy az esetleg segítségre szorulóknak segítségére legyen.

Népszava 1916. június 3.

Az ország számos pontján tartanak megemlékezéseket szombaton a nemzeti összetartozás napja alkalmából. Az ünnepségeket kulturális programok, filmvetítések, koncertek, színi előadások színesítik.