A pénteki, egész napos kormányülésen stratégiai kérdések kerülnek majd szóba - mondta a szokásosnál talán valamivel enerváltabbnak tűnő Miniszterelnökséget vezető miniszter. De nem csak úgy szóba kerülnek, hanem stratégiai döntések születnek majd. Ezután Lázár János hosszas felsorolásba kezdett, hogy milyen területeket is érintenek ezek a bizonyos döntések, köztük az egészségügy helyzete, illetve a fővárosi közösségi közlekedés kérdései, ez utóbbi miatt az ülésre várják szeretettel Tarlós István főpolgármestert is, egyebek mellett szó lesz majd arról is, hogy mi legyen a Déli, Kelenföldi és Nyugati pályaudvarral.
( Már a sajtókérdések periódusában lepte meg a Népszabadság újságírója a minisztert azzal a "köztudomású" információval, hogy - szeretet ide-oda - Tarlós István biztosan nem lesz ott a pénteki kormányülésen, ugyanis a főpolgármester külföldön tartózkodik, és ezt Orbán Viktor is tudja. Lázár János némi heherészéssel és nem túl sikeres poénkodással lendült túl a "bakin".)
Nem kellett sokáig várni egy kis migránsozásra.
A "migránshelyzet" jelenleg a legnagyobb problémákat a magyar szerb-határon okozza, ott a legnagyobb mértékű az illegális bevándorlás, ezért meg kell erősíteni a védelmet. A migránsok közül sokan erőszakosak Lázár szerint, aki ezt hosszasan taglalta, hivatkozva a Kiskunhalason történtekre, Lázár János szerint a táborban többen követelésekkel léptek föl, és az erőszaktól sem riadtak vissza. A kormány természetesen ismét megvédi a magyarokat, Kiskunhalas népét, a bevándorlóknak pedig be kell tartaniuk az itteni törvényeket. A kormány minden erőszakos cselekménnyel szemben határozottan fog fellépni - nyugtatott meg minden, már kellőképpen rettegőt Lázár János.
( objektívabb, helyszíni beszámolót a Kiskunhalason történtekről itt olvashat)
A miniszter ismét megerősítette, hogy Magyarország nem fogad vissza senkit nyugatról arra hivatkozva, hogy ők nem itt, hanem Görögországban léptek be az unió területére. A tárcavezető egyúttal Orbán Viktor miniszterelnök egyiptomi útjáról szólva azt is közölte: egész Európa, így Magyarország közvetlen érdeke is, hogy Egyiptom stabil ország legyen. Vagyis: a bevándorlás szempontjából is fontos volt a látogatás. Ugyanis, ha nem lesz szilárd a 90 milliós Egyiptom stabilitása, akkor még jobban felerősödhet a migráció, ezért Magyarország abban érdekelt, hogy stabil viszonyok legyenek az észak-afrikai országban - mondta Lázár.
Azt is megtudhattuk, hogy a kvótareferendum szeptemberben-októberben lehet majd, ő maga pedig (Lázár) hétfőn a nemzetbiztonsági bizottság ülésén számol be az illegális bevándorlással kapcsolatos kormányzati lépésekről.
Cseppet sem meglepő módon a Miniszterelnökséget vezető miniszter értékelése szerint a magyar gazdaság jól működik. Lázár Jánost mindebben az sem zavarja, hogy az OECD tegnap kiadott gazdasági előrejelzésében alaposan visszavágta az idei magyar gazdasági növekedési adatot. Lázár szerint azonban az OECD is rendben levőnek tartja magyar gazdaság általános helyzetét, így amíg növekszik a foglalkoztatottság, addig sikeres a magyar gazdaság.
Pokorni ide-oda, a kormány döntése végleges az iskolák állami fenntartásáról és működtetéséről. Lázár János azt mondta: nem tudnak kivételt tenni egy-egy kerülettel vagy településsel, amelyek jó oktatási rendszert működtetnek, a kormánynak az ország egészét kell néznie. Szerinte a korábbi rendszer csődhelyzetbe juttatta az önkormányzatokat, a diákok pedig a nemzetközi felmérések szerint folyamatosan veszítettek tudásszintjükből. Hozzátette: a továbbiakban mindenért az állam viseli a felelősséget szakmai és politikai értelemben.
A miniszter tájékoztatott a cafeteria-rendszerről született döntésről, mint mondta, marad a 450 ezer forintos plafon. Az állami szektorban 200 ezer forint lehet a cafeteria, amiből 100 ezer forint lehet készpénz.
A metróügyet érintő újságírói kérdésre meglehetősen különös választ adott Lázár János. Szóval, felújított vagy vadonatúj metrókocsik érkeztek-e az oroszoktól? Ez volt az Origo kérdése. A miniszter azt felelte, hogy ő is a sajtóból tájékozódott (??) így nem tud érdemi választ adni, valójában a tender kiírójának kell mérlegelni azt, hogy belefér-e a tenderkiírásba, ha esetleg a felújított helyett új kocsikat kap a főváros.
Újságírói felvetés kapcsán került szóba (ismét) a tejtermelők problémája, a kérdés jókedvében érhette Lázár Jánost, aki azt mondta: eljutott hozzá az 50 tehén panasza. De természetesen a kormány érzi a gondot, a tej áfájának esetleges csökkentése csak termelők segítése érdekében történhet meg.
Úgyszintén a sajtó faggatózott a Bild német lap cikkében megjelent, meglehetősen kemény állításokról, miszerint német kormányzati köröktől a lap úgy értesült, hogy tavaly szeptemberben a magyar kormányfő tájékoztatása alapján néhány ezer érkező menekülttel számoltak, miközben hatalmas, szinte kezelhetetlen mértékű tömeg zúdult át a határokon. Osztrák kormányzati körökben pedig azt jelezték: megítélésük szerint a magyar miniszterelnök tudatosan igyekezett a valósnál kisebbnek beállítani a menekültek számát, hogy saját országát "menekültmentessé tegye." Magyarán: a Bild cikke szerint Orbán becsapta a németeket és az osztrákokat is. Lázár hangja a vicceskedőből azonnal keményre váltott, amikor leszögezte: a leghatározottabban visszautasítja a Bild állításait. ( többször is visszautasította, mindig határozottan) Mint mondta: a miniszterelnök folyamatosan tárgyalt Faymannal és Merkellel. Majd miközben hangsúlyozta a jó viszonyt az említettek és Orbán Viktor között, az egész történetet Angela Merkelre tolta, mondván: a német kancellár hívása miatt érkezett több százezer ember érkezett Németországba. A Keletihez Merkel felhívása után érkeztek a menekültek, a bevándorlók a kancellár hívása után támadták meg a határt.