oktatás;Pokorni;

A tábla sem az övék FOTÓ: SZALMÁS PÉTER

- Pokorni megint beszólt

Párton belül sincs egyetértést az Orbán-kormány legújabb tervével, hogy nemcsak minden önkormányzattól elveszik az iskoláját, de még meg is "adóztatják" a településeket és kerületeket. A kabinet ugyanis, úgy tűnik, épp az önkormányzatoktól elvont pénzből kívánja fedezni az államosított iskoláktól hiányzó összeget, amivel, csakúgy mint a totális államosítással már Pokorni Zoltán sem tud egyetérteni.

Fotó: Vajda József, Népszava

Fotó: Vajda József, Népszava

Fel kellene kínálni a lehetőséget az önkormányzatoknak, hogy ha kívánják, akkor működtethessék és fenntarthassák az iskoláikat - jelentette ki Pokorni Zoltán, a XII. kerület fideszes polgármestere a városrész iskolai menzáinak és közösségi tereinek újragondolásáról szóló konferencián. A kormánypárti kerületvezető a köznevelési törvény parlament előtt fekvő módosítására utalva azt mondta: amikor elkezdték az iskolák megújításának tervezését, nem gondolták, hogy ilyen aktuális lesz az időzítés. Az állami működtetés tervéről szólva megjegyezte: nem nevezné túl intenzívnek az erről szóló diskurzust, az önkormányzatok "nem tapsolnak örömükben" az elképzeléseket olvasva. Pokorni maximálisan egyetért a Budapesti Önkormányzatok Szövetségével (BÖSZ), amely azt javasolta, a szakmai irányításon kívül az iskolafenntartással összefüggő minden feladat kerüljön vissza azokhoz az önkormányzatokhoz, amelyek erre vállalkoznak.

A fideszes polgármester szerint egy éve kezdték végiggondolni, hogyan lehetne megújítani a kerületi iskolákat. "Meglátjuk, hogy amikor dönt a parlament, akkor mint egy ilyen végrendeletként adjuk majd át az állami iskolafenntartónak, hogy szerintünk valami ilyesmit kellene csinálni, vagy pedig ezek olyan tervek, szándékok dokumentumai lesznek, amiben lesz szerepe az önkormányzatnak" - hangoztatta Pokorni, hozzátéve: utóbbiban bízik, s ez esetben évről évre 2-2 iskolát szeretnének megújítani.

Nemcsak az első Orbán-kormány oktatási minisztere, de több más - esetenként kormánypárti - polgármester sem képes egyetérteni a kabinet legújabb, totális iskolaállamosítást, valamint az önkormányzatok forrásainkat megcsapolását jelentő terveivel. Megírtuk: a néhány hete villámcsapásként bejelentett tervek szerint Klebelsberg Központ néven marad a Klik és 56 tankerületi központ is lesz, de a jövőben semmilyen iskola nem maradhat az önkormányzatoknál, mert a kormány szerint ez okozott problémákat. A Települési Önkormányzatok Szövetsége esztelennek és veszélyesnek tartja a teljes iskolaállamosítást. Schmidt Jenő tabi polgármester szerint tovább rontja az önkormányzatok rossz helyzetét, hogy az újabb államosítás költségeit is a településekkel fizetteti meg az állam.

Bár Palkovics László oktatásért felelős államtitkár a polgármestereknek és a hvg.hu-nak is azt mondta másfél hete, hogy a teljes államosítás után az önkormányzatoknak nem kell hozzájárulást fizetniük az iskolák működtetéséhez, pár nappal később kiderült, ez nem igaz. A költségvetéshez pénteken beadott módosítás szerint ugyanis az állam nagyjából 50 milliárdot von el az önkormányzatoktól, ebből 21 milliárdot vár úgynevezett szolidaritási hozzájárulásként. Utóbbit a tervek szerint az a település fizeti majd, ahol az adóerő-képesség - vagyis a helyi adóbevétel elosztva a lakosságszámmal - meghaladja a 32 ezer forintot. A hozzájárulás mértéke sávosan nő, a tehetősebb településektől tehát több pénzt szednek be szolidaritási hozzájárulás címén, magyarán az állam elvonja a települések, kerületek saját bevételeit, hogy a tőlük - megkérdezésük nélkül - elvett feladatot finanszírozza.

Jó esetben legalábbis erre fordítja majd a pénzt a kormány, noha a költségvetési törvény összességében nem jósul túl sok jót az iskoláknak a jövő évre sem. Mindez komoly konfliktust gerjeszt a fideszes polgármesterek között, de természetesen a független és ellenzéki településvezetők sem tudnak egyetérteni. Több polgármester is azt mondta a hvg.hu-nak, hogy bár a kormány nem egyeztetett velük, sejtették, hogy a végén ők fizetik a számlát. Schmidt a portálnak egyenesen úgy fogalmazott: amikor hallották Palkovicsot, megmosolyogták, hiszen a szociális hozzájárulás terve a kommunizmust idézi.

Eközben az is kiderült, az oktatásért felelős államtitkárság más szervezeteket követően június 6-án egyeztet a BÖSZ-szel. A többségében fideszes fővárosi kerületek - köztük a Pokorni által vezetett Hegyvidék is - hevesen tiltakozott ugyanis a közoktatási intézmények átvétele miatt, amire Pokorni is utalt. A BÖSZ-t vezető Tarlós István és Hoffmann Tamás, a szervezet társelnöke múlt héten "Lehessenek iskolafenntartók az önkormányzatok" címmel adott ki közös közleményt, amelyben hangsúlyozták: nem támogathatnak egy olyan átszervezést, amely a jövőben nem számít az önkormányzatok együttműködésére az iskolák fenntartásában és működtetésében.

"Tönkretettétek a felsőoktatást"

Szijjártó Péter külügyminiszter előadást tartott a Copenhagen Business School-ban, de nem zajlott zavartalanul az esemény, miután kinn tanuló magyar diákok plakátokkal, molinókkal dekorálták ki a helyszínt - írta a 444.hu. A portál szerint a tiltakozók - a Magyar Kétfarkú Kutyapárt plakátjaihoz hasonló megoldásokkal arról tájékoztatták a jelenlévőket, hogy csak Szijjártó beszédének ideje alatt négy diák hagyja el majd Magyarországot, a helyi diákmunkások pedig kétszeresét keresik a magyar átlagfizetésnek. Olyan poszter is látható volt, ami azt üzente a Fidesznek: "azért tanulunk itt, mert tönkretettétek a felsőoktatást." A hallgatóság asztalain a diákok tájékoztató füzeteket helyeztek el, amin a magyar kormány ellentmondásos külpolitikai kijelentései olvashatóak - többek között a bevándorlás és terrorizmus közötti összefüggésekről. Szijjártó az Európai Unió jövőjéről tartott előadást, noha a külügyminiszter - tán a hangulatot érzékelve - nagyon visszafogta a kormányzati propagandát. Ugyanakkor később, amikor a megjelent hallgatók kérdéseire válaszolt, többször kellemetlen helyzetbe került, hiszen például felmerült az is: ha annyira fontos a határvédelem, miért stadionokra költ tízmilliárdokat a magyar kormány, miért nem arra.

Budapestre akartak indulni az ellátásukkal elégedetlen menekültek a befogadóállomássá átalakított kiskunhalasi Gábor Áron laktanyából. A rendőrség jelentős erőkkel biztosítja a befogadó intézményt és környékét, megakadályozza az őrzött befogadó központ elhagyását, fenntartja a városban a közrendet, a közbiztonságot - írják a Police.hu-n.