Európai Bizottság;eljárás;Lengyelország;

- Varsó marad az EU szégyenpadján

Az Európai Bizottság szerdán hivatalosan elindította Lengyelországgal szemben a jogállamisági mechanizmus alkalmazását, elküldve a lengyel hatóságoknak az alkotmánybíróságra vonatkozó törvénymódosításokkal kapcsolatos álláspontját. Erről Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke számolt be a biztosok kollégiumának szerdai ülését követő sajtótájékoztatóján.

Elmondta, hogy a lengyel féllel folytatott intenzív párbeszéd ellenére egyelőre nem sikerült megoldást találni a főbb vitás kérdésekre, ezért világos értékelést küldtek a megoldandó problémákról, és remélik, hogy ennek alapján folytathatják a vitát. Timmermans leszögezte, hogy a bizottság nem kíván belefolyni a lengyelországi politikai vitákba, az eljárásnak az a célja, hogy gyors és hatékony megoldást találjanak a problémákra, és biztosítsák a jogállamiság működését.

Mint mondta, a bizottság által megküldött dokumentum egy eszköz a párbeszéd fókuszálására, amely segíthet Varsónak abban, hogy valóban a megoldandó problémákra koncentráljon. Bár az Európai Bizottság nem tette közzé a jogállamiság lengyelországi helyzetével kapcsolatos állásfoglalásának szövegét, de a testület közleményében világossá teszi, hogy mit kifogásol. A bizottság aggályosnak tartja az alkotmánybíróság egyes tagjainak tavaly decemberi kinevezését, valamint a taláros testület ezzel kapcsolatos döntéseinek végre nem hajtását.

Emellett az Európai Bizottság kifogásolja a lengyel alkotmánybírósági törvény tavaly decemberi módosítását, illetve hogy a kormány nem tartja tiszteletben az erről született márciusi alkotmánybírósági ítéletet, valamint az azóta hozott alkotmánybírósági ítéleteket. Ezen kívül a bizottság kivetnivalót lát a 2016-ban elfogadott új jogszabályok alkotmányos felülvizsgálatának hatékonyságában is. Varsónak mostantól fogva két hét áll rendelkezésére, hogy a dokumentumra választ adjon, majd az Európai Bizottsággal közösen kellene kidolgoznia az azonosított problémák megoldását.

Varsó, ahogy az Európai Bizottság is, kezelni akarja a lengyel alkotmánybíróság helyzetét, de saját megoldásokat terjeszt elő – közölte Konrad Szymanski lengyel külügyminiszter-helyettes.

Komoly helyről kapott támogatást a republikánusok elnökjelöltje, Donald Trump. „Nem igaz az hogy durva és őrült, ahogy ezt sokszor megállapítják róla. Bölcs politikus és előrelátó elnökjelölt” – szerepelt az észak-koreai DPRK Today honlapján.