Mészáros Lőrinc;

Orbán Viktor, Mészáros Lőrincné, Fazekas Sándor miniszter és Mészáros Lőrinc családi mangalicatelepet avat FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK

- Híznak a bizalmasok - Megszedte magát az új főoligarcha

Havi 300 millió forinttal gyarapodott tavaly Mészáros Lőrinc, feleségével 3,5 milliárd osztalékot vettek fel a Mészáros és Mészáros Kft.-ből. Összesen nagyjából 5 milliárd folyt be a családi kasszába a különböző cégek nyereségéből. Érdekes módon Simicska Lajos Közgép Zrt.-je nem sínylette meg annyira az Orbán Viktor elleni "hadjáratot", mint sokan várták, a vállalkozó hosszú távra tervez.

Ismét sikeres évet zárt Mészáros Lőrinc: a gázszerelőből lett milliárdos polgármester legnagyobb cégéből, a Mészáros és Mészáros Kft.-ből 3,5 milliárd forintos osztalékot vett fel tavaly feleségével. Mindez azt jelenti, hogy a Mészáros házaspár naponta 9,6 millió forintot keresett ezzel az egyetlen céggel, tehát Felcsút polgármestere havonta 291 millióval gyarapodott. A vállalat 2015-ben nettó 20,74 milliárdos bevétel mellett 3,72 milliárd forint adózott eredményt produkált. Mindezzel Orbán Viktor barátjának vállalata megduplázta bevételeit az előző évihez képest. 2014-ben "csak" 9,8 milliárd forint árbevételt hoztak össze, az osztalék 1,8 milliárd volt. Jelentősen gyarapodott a Mészáros és Mészáros ingatlanvagyona is, míg 2014-ben 238,2 millió, tavaly 450,8 millió forint szerepelt az ingatlanok és vagyoni értékű jogok rovatában.

A vállalat sikereit nagyban köszönheti a kormánynak: tavaly konzorciumi partnereivel 36,65 milliárd forint, önállóan pedig 350 millió értékű, összesen 37 milliárd értékű közbeszerzést nyert el. Mészárosnak az idei év miatt sem kell aggódnia, a jövőben Szilvásváradon lovardát és lovaspályát épít, Gönyünél kikötőt fejleszt, illetve konzorciumban újítja fel a dél-balatoni vasútvonal Szántód-Kőröshegy–Balatonszentgyörgy közti szakaszát. Habár agrárcégeinek, a Búzakalász 66 Felcsút Mezőgazdasági Kft.-nek, a Bakony Hús Kft.-nek és az Aranykorona Zrt.-nek összesített bevétele egymilliárddal kevesebb az előző évinél, Mészárosnak mégsem kell bánkódnia. Hiszen például R-Kord Építőipari Kft.-jének csaknem a teljes profitját, 750 millió forintot sikerült osztalékként felvennie. A klímabiznisz sem ment rosszul, Mészáros tavaly vásárolta be magát a CLH Klímaszerviz Kft.-be és a CLH Hűtés- és Klímatechnikai Kft.-be, a két társaság összbevétele több mint 9 milliárd forintra hízott. Az osztalékból származó milliárdok sorsáról keveset tudni, Mészáros legutóbbi vagyonnyilatkozata szerint 119,6 millió forint megtakarítással rendelkezik, 69,7 milliót tartott takarékbetétben, készpénzben 50 millió forintot tart. Vélhetően bevételeinek jelentős részét állami földekre költötte, családja immár több mint 1000 hektárt vásárolt meg.

Hízik Vajna pénztárcája
Tovább gyarapodott úa TV2-t tulajdonló Andy Vajna filmügyi kormánybiztos: kaszinós cégei tavaly 6,3 milliárd forint nyereséget termeltek, ugyanez 2014-ben 2,8 milliárd volt. Vajna ebből 6,1 milliárd osztalékot vett ki. A kaszinókirály várhatóan az idén még ennél is többet szakíthat, mivel a tervek szerint hamarosan belép az online szerencsejáték-piacra is. A Fidesz médiabirodalmának másik vezéralakja, Habony Árpád Modern Media Group Zrt.-je is jól fialt: a tavaly áprilisban alapított cég 803,9 millió forint árbevétellel, s 204 millió forint nettó profittal zárt. Ezt nem vették ki osztalékként. Kiderült, a cégben 280 millió saját tőke mellett több mint 400 millió forint szabad forrás van.

Nagy bajban lennénk, ha nem lenne ilyen sikeres nagyvállalkozó a környékünkön. Úgyhogy inkább örülünk a sikerének, mi, akik ott élünk - mondta korábban a parlamentben Orbán Viktor, amikor a Jobbik azzal vádolta, hogy Mészáros az ő strómanja. Ugyanakkor korábban a felcsúti polgármester sem tagadta, hogy sikerének titka a Jóistenen és a szerencsén kívül a kormányfő barátságában rejlik; ám állítása szerint vagyonát eszének és szorgalmának köszönheti. A felcsúti "self made man" felemelkedése többek közt annak is köszönhető, hogy Orbán és Simicska Lajos barátsága tavaly februárban menthetetlenné vált, s a kormányfőnek új gazdasági háttérerő után kellett néznie. Ugyanakkor a kegyvesztetté vált nagyvállalkozó a Közgép Zrt.-je nem szenvedett akkora veszteségeket, mint amennyire a szakemberek előzetesen számítottak. Az árbevétel tavaly mindössze 10 százalékkal csökkent, így 101,5 milliárd forint folyt be a kasszába - ráadásul nem a belföldi, hanem az exportbevétel esett vissza. A Közgép 8,4 milliárd forintos nyereséget realizált az egy évvel korábbi 12,2 milliárd után. Adózás után 9,6 milliárd forint maradt a kasszában (2014-ben még 13 milliárd), melyből 5 milliárdot fizettek ki osztalékként. 2014-ben Simicska még 11 milliárdot szedett ki a Közgépből, és 2 milliárdot hagyott bent. Az is érdekes, hogy a vállalat 2,3-ról 5,8 milliárd forintra növelte a garanciális kötelezettségekre, a várható jövőbeni költségekre félretett céltartalékát. Mindebből arra következtethetünk, hogy Simicska korántsem adta fel a harcot, hosszú távon tervez a Közgéppel, és mindent elkövet, hogy minél tovább talpon maradjon az építőipari nagyvállalkozás.

Az Orbán-Simicska háború igen sokba kerülhet az országnak, ugyanis a Világgazdaság szerint az Európai Bizottság (EB) egymilliárd forintot akar visszafizettetni Magyarországgal amiatt az EU-s projekt miatt, amelyből a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) kizárta Simicska cégét. A projekt a győr-gönyűi kikötőfejlesztésre kiírt pályázat volt, amely a tavaly februári "G-nap" utáni első tender volt, amin a Közgép elindult. A hatóság azzal vádolta meg a Simicska cége vezette konzorciumot, hogy hamis adatokat adtak le a pályázatban - arról, hogy a szerb alvállalkozó hajójának pontosan mekkora a zárt fedélzete -, ezért nemcsak ebből a projektből, de az összes magyar közbeszerzésből is kizárta három évre. A Közgép bíróságon támadta meg a döntést, első fokon kimondták, jogtalanul zárták ki a céget. A KDB fellebbezett, és a bíróság úgy döntött, hogy a Közgép addig eltiltható a közbeszerzésektől, amíg nincs jogerős ítélet az ügyében. Az EB szerint nem kellene adathamisításnak tekinteni, hogy pár adatot rosszul adott meg egy vállalkozás, és a jogerős ítélet előtt nem kellene kizárni az érintettet az összes közbeszerzésből. Az EU ellenőre szerint ez azt jelentené, hogy bárkit bármikor, bármilyen indokkal évekre kidobatnak az uniós projektekből, még akkor is, ha később kiderül, ez nem indokolt. Ha Brüsszel követi a gyakorlatot, akkor minden beruházást megbüntethet, amelynél úgy ítéli meg, indokolatlanul zártak ki egy jelentkezőt hosszú időre. A kikötőfejlesztést egyébként a Mészáros és Mészáros Kft. A-Híd Zrt.-vel és Swietelsky Kft.-vel közös konzorciuma nyerte.

Híznak a bizalmasok
Több mint 460 millió forint osztalékot fizet ki Tiborcz Istvánnak a HCS Experts Kft., amelyet Orbán Viktor veje tavaly vásárolt meg - számolt be a Direkt36. A hírközlési területen működő tanácsadócég árbevétele tavaly csaknem egymilliárd forint volt. Az adózás utáni nyereség 389,8 millió forint lett, amit Tiborcz teljes egészében kivett osztalékként. Emellett az oknyomozó portál szerint egy éve az előző évi nyereség terhére megszavazott 70 millió forint osztalékot még nem fizették ki, így vehetett most fel több pénzt Tiborcz. A kormányfő másik bizalmasának, Garancsi Istvánnak cége, a Market Építő Zrt. forgalma tavaly átlépte az 50 milliárd forintos határt. A Videoton-tulaj cégének adózott profitja viszont a megelőző évi hatodára, csaknem 180 millióra esett vissza, igaz, 2014-ben 880 millió forintot fizettek ki osztalékként. Az ellen-Közgépként számon tartott Duna Aszfalt Kft. 124 milliárd forintos árbevételt ért el, Szíjj László tulajdonos pedig 4,1 milliárd forint osztalékot vett fel.



Budapestre akartak indulni az ellátásukkal elégedetlen menekültek a befogadóállomássá átalakított kiskunhalasi Gábor Áron laktanyából. A rendőrség jelentős erőkkel biztosítja a befogadó intézményt és környékét, megakadályozza az őrzött befogadó központ elhagyását, fenntartja a városban a közrendet, a közbiztonságot - írják a Police.hu-n.