A világszervezet azt közölte, 300-400 körülire tehető azon családok száma, amelyeket élőpajzsként használ a szélsőséges dzsihadista terrorszervezet. Hiteles információkra hagyatkozva azt közölték, hogy egyre több személyt szállítanak Falludzsa centrumába, s megtiltják számukra, hogy elhagyják az adott gyűjtőhelyet. Mindezt az ENSZ Iraki különmegbízottjának helyettese, Lisa Grande közölte. Szerinte ez egyértelműen annak a jele, hogy élő pajzsként akarják használni őket. Mint fogalmazott, az érintett családik óriási veszélyben lesznek, ha a harcok már Fallúdzsa központjáig terjednek. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága ugyan nem tudta megmondani az áldozatok pontos számát, de a szervezet szerint néhány nap alatt is több tucatnyi polgári személy halt meg a harcokban.
Az iraki hadsereg hétfő óta három irányból próbál bejutni a városba. Kedden reggel azonban a dzsihadisták heves ellentámadásba lendültek. „A csapataink kivételes hevességgel kezdték lőni” – közölte a Falludzsától délre lévő Camp Tarik katonai tábor parancsnoka.Az iraki elitcsapatok lövészárkokban, alagutakban rejtőztek el, s mintegy 500 méterre találhatóak a délkeleti, Al-Suhada nevű városrésztől.
Az Iszlám Állam még 2014 elején foglalta el Falludzsát, amely Bagdadtól 50 kilométerre nyugatra található. A város az iszlamisták legjelentősebb bástyái közé tartozik. Moszul után a második legnagyobb város, amely még a dzsihadisták ellenőrzése alatt áll. Az iraki kormány azt reméli, hogy jelentős fordulat következhet be a hadszíntéren, s eljöhet az ideje annak, hogy térdre kényszerítsék a dzsihadistákat.
A Norvég Menekültügyi Tanács (NRC), amely a város közelében számos menekülttábort tart fenn, óva intett egy humanitárius katasztrófától. „Az élelmiszer, gyógyszer, folyóvíz és áram hiánya a kétségbeesésbe kergeti az embereket” – közölte a szervezet iraki szárnyának vezetője, Naszr Muflahi. A katonai manőver megkezdése óta mindössze 554 családnak sikerült elhagynia a várost. A szervezet figyelmeztetett arra, hogy a polgári személyek a két fél közé rekedtek, s nincs is biztonságos menekülési útvonal számukra. Ezt már az NRC főtitkára, Jan Egeland mondta el.
Szíriában, az Iszlám Állam másik fellegvárában sem jobb a helyzet. A polgári személyek itt is a harcoló felek közé rekedtek. Az ENSZ különösen azon mintegy 8000 szíriai életéért aggódik, akik Aleppo északi részére menekültek a heves harcok elől. A városnak ezen a részén az IS a Törökország által támogatott lázadók ellen harcolnak. Csakhogy ez utóbbi felkelők a kurdokkal is harcban állnak, így áldatlan állapotok uralkodnak az országnak ezen a részén.