L. Simon László;

FOTÓ: Népszava

- Botrányos L. Simon beszéd

Lemondta részvételét a török nagykövet és több diplomata a Tatai Patara Török kori Történelmi Fesztiválon, miután vasárnap a kulturális örökségvédelemért felelős államtitkár vallási háborúnak nevezte a török uralmat – számolt be a Kisalföld.

A háromnapos fesztiválon ezerötszáz közreműködő elevenítette fel a XVI. századi hadviselést és életmódot. L. Simon László a nyitóbeszédét gróf Pálffy Miklós hadvezér katonái emléktáblájánál tartotta. A közönség számára egyértelművé kell tenni, hogy Idrisz Baba olyan vallási vezető volt, aki a keresztény magyarság eltiprását hirdette, aki vallási alapon akarta felszámolni a kereszténységet és megszüntetni a magyar kultúrát – mondta többek között az államtitkár. (Egy facebookos komment szerint, ez olyan, mintha ma egy török államtitkár arról beszélne, hogy mondjuk Szent Ferenc egy utolsó senkiházi volt, mert a kereszténységet hirdette - a szerk.)

A fesztivál főszervezője szerint mindenki döbbenten hallgatta L. Simon előadását, és a török hagyományőröket csak nehezen lehetett visszatartani attól, hogy hangosan kinyilvánítsák nemtetszésüket. „Ez az emléktábla vallási és nemzeti hovatartozás nélkül minden harcoló katona emlékét őrzi, mi ezt vállaltuk föl. Miután az államtitkár nyitó gondolatai kikerültek a világhálóra, a diplomáciai képviseletek egy része lemondta a látogatást, így például a török nagykövet is” – fogalmazott a fesztivál főszervezője Zombori Mihály.

L. Simonnak nem ez volt az első hatalmas diplomáciai bakija, márciusban egy vállaltan zsidóbarát elnököt hozott példaként az amerikai antiszermitizmusra. "És azt vajon tudják a tengerentúlon, hogy Hóman kortársa, az ő egykori elnökük, Thomas Woodrow Wilson vállaltan antiszemita volt, mégis szobra áll az Egyesült Államokban? Ami persze nem mentség, de árnyalja a képet. Ezt a hazai zsidó vezetők is tudják, akikkel kiváló kapcsolatot ápolok, és akik számára nem kérdéses a demokratikus elkötelezettségem". L. Simon ezzel az elhibázott okfejtéssel, arra a felvetésre próbált mentséget találni, miért gondolta a magyar állam jó ötletnek, hogy szobrot emel egy vállaltan antiszemita történész, Hóman Bálint emlékére. Azt nem csak a hazai zsidó vezetők, hanem az amerikai történelmet ismerők többsége is tudja, hogy Thomas Woodrow Wilson speciel egyike volt az Egyesült Államok kimondottan filoszemita elnökeinek. Tény, hogy Wilson rasszista volt - előfordulhat, hogy L. Simon csak eddig jutott a Wikipédián - de történetesen nagyon is pártolta a zsidóságot, és ezt nem csak szavakban, de cselekedetekben is kifejezte.

Már június 13-án véget ér a parlament tavaszi ülésszaka – ennek az az oka, hogy a foci-Európa-bajnokságra látogató képviselők nagy száma miatt a kormányoldalnak nincs meg a többsége.