A horvát közvélemény már eleve rendkívül szkeptikusan fogadta Tihomir Oreskovic kormányának év elején történt megalakulását, s minden jel arra vall, azoknak lesz igazuk, akik úgy vélték, a kabinet nemhogy négy éves megbízatását nem tölti ki, még ezt az esztendőt sem éli túl. Egyre inkább kibékíthetetlennek tűnik az ellentét a kormány két pártja, a magát centristának nevező Híd és a jobboldali Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) között.
Kivált azután, hogy a Most mind a hét tagja Tomislav Karamarko HDZ-elnöknek a kabinetből való visszahívására voksolt. A HDZ első embere, miniszterelnökhelyettes korrupciós ügye miatt vesztette el a koalíciós partner bizalmát. Bozo Petrov, a Híd elnöke is úgy foglalt állást, az lenne a legjobb, ha Karamarko magától állna fel.
Karamarko rossz néven vette ezt. Állítása szerint a Híd „túszul ejti az államot”. Állítása szerint a Híd teljesen tapasztalatlan tömörülés, amely emiatt a reformok fékje.
A parlamentben is voksolnak majd Karamarko visszahívásáról, s nem kérdés, hogy a Híd ez esetben számíthat a HDZ nagy ellenfelének tekinthető szociáldemokraták támogatására. Ugyanakkor a Jutarnji List azt közölte, hogy a konzervatív HDZ mindent elkövet azért, hogy a maga oldalára állítsa a Híd képviselőit a szavazás során. Megpróbálja majd meggyőzni a Híd parlamenti képviselőit, ne támogassák a bizalmatlansági indítványt – írta az MTI. Ez akár sikerülhet is, mert az már a tavaly novemberben megrendezett horvát választás óta nyilvánvaló, a Híd nem homogén tömörülés.
A kormányválság ezért akár pártszakadást is eredményezhet. Szakértők arra számítanak, a párt képviselőinek nagy része tartózkodik, ezzel Karamarko maradását segíti elő. A kezdeményezésről legkésőbb június 18-ig kell szavazni a nemzetgyűlésben. Ha a Híd 15 képviselője közül csak 5 a miniszterelnök-helyettes ellen szavaz, ez elég lesz ahhoz, hogy a 151 fős parlament 76 szavazattal visszahívhassa Karamarkót.
A HDZ tárgyalásokat is kezd lehetséges új kormányzati partnerek felkutatására. Megpróbálja maga mellé állítani a kisebbségi képviselőket és azokat, akik egy előrehozott parlamenti választásokon biztos nem jutnának be a parlamentbe. Karamarkónak három hete van arra, hogy az indítvány ellen összegyűjtsön 11 szavazatot - írta a lap. A HDZ tegnap azt is jelezte, mindenképpen folytatni kívánja a kormányzást, akkor is, ha megvonnák a bizalmat a pártelnöktől, de csak akkor, ha Bozo Petrov, a Híd elnöke nem maradna a kabinetben.
A Vecernji List arról cikkezett, hogy Tihomir Oreskovic miniszterelnök a HDZ oldalára állt, hogy mentse a kormányt. A lap emlékeztetett: korábban Oreskovic inkább a Híd és Bozo Petrov pártját fogta fontos politikai kérdésekben. A lap szerint Petrovnak nem sikerült elérnie, hogy a HDZ leszámoljon Karamarkóval. A párt rendezte sorait, és minden elégedetlenségét most Hídra zúdítja. A HDZ-ben nincs megosztottság, a hullámok lecsillapodtak és megkezdődik a leszámolás a Híddal - állítja a lap.
A szociáldemokraták azért nyújtottak be bizalmatlansági indítványt Karamarko ellen, mert felesége üzleti kapcsolatban állt egy olyan céggel, amely a magyar Mol olaj- és gázipari vállalatnak lobbizott. A Híd szerint Karamarko a kormány első miniszterelnök-helyetteseként emiatt nem tud objektív és pártatlan döntéseket hozni Horvátország és annak állampolgárai érdekében.