Esterházy Péter;

Fotó: Vajda József

- Kórházba került Esterházy Péter

Kórházba került Esterházy Péter, egy matematikai feladvánnyal üzent a vasárnapi rendezvény vendégeinek, hogy nem tud részt venni. Az írót a Szent László Kórházban ápolják - írja a hvg.hu. 

“Gyenge, nem tudott eljönni” - mondta Dés László a vasárnapi rendezvényen, amelyre Esterházyt is várták, aki végül nem jelent meg. A hvg.hu tudósítása szerint viszont küldött maga helyett “egy rövid matematikai levezetést két halmazról, az öt és a hét elemből állókról, függvényekről, amelyek tartanak valahová, de a lényeg: a beteg megbetegedett.” Az író műveiből végül Dés László, Dés András, Parti Nagy Lajos, Spiró György és Závada Pál olvasott fel. Mint elmondták, Esterházy gyűjti az erőt, mert ő nyitja meg a Könyvhetet.

Betegségéről írt feljegyzései, a Hasnyálmirigynapló a napokban jelenik meg, a litera.hu már közöl belőle részleteket. A Magvető pedig a Hasnyálmirigynaplón kívül a Bevezetés a Szépirodalomba egyes írásait is kihozza, összesen hat kötetben, köztük a Függővel és a Kis Magyar Pornográfiával.

Mint megírtuk, tavaly a göteborgi könyvvásárra küldött üdvözlőlevelében Esterházy Péter egyetlen mondatban, mintegy mellékesen utalt arra, hogy a hasnyálmirigyrák köti le a gondolatait. Rák, ez a jó kezdőszó, noha nem rögtön hangzott el, nem hamar, bár azt nem gondolnám, hogy kerülték az orvosok a szót - kezdi a júniusban megjelenő Hasnyálmirigynapló c. kötetében az író. 

Akkor kezdtem figyelni a fájásokat, és jegyezgetni is kezdtem. Még a hasnyálmirigy szót is leírtam, igaz, többé-kevésbé véletlenül, azaz ártatlanul. Cetlijeim vannak mindig kéznél, hogy bármit bármikor lejegyezzek, de nem vagyok (igazi) naplóíró. A naplóíró az időt ellenőrizné, a napot szeretné rögzíteni mindenestül. Engem mintha csak a baj tenne azzá. Ez történt a Javított kiadás esetében is. Próbáltam, próbálom a bajt nyakon csípni. Mondatok igájába hajlítani. Mondatok igája – hát ilyenekből látszik a baj - írja a könyvében Esterházy.

Bárándy Gergely azt vetette fel az Országgyűlés hétfői ülésén, hogy már régen nyomozni kellene a jegybanki alapítványok ügyében, az Ab döntése után ugyanis egyértelműen tudható, az MNB alapítványainak pénze közpénz. Már az is meglehetősen bűncselekmény-gyanús, hogy a jegybank 260 milliárdot ellenszolgáltatás átadott közalapítványoknak.