LMP: ideje véget vetni Matolcsy történetének
Schmuck Erzsébet, az LMP frakcióvezető-helyettese szerint "ideje véget vetni Matolcsy történetének", mert a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és elnökének botrányai a társadalom egészére jelentenek kockázatot. Úgy fogalmazott: egy olasz maffiacsalád is megirigyelhetné a jegybanki alapítványok kedvezményezettjeinek egymáshoz kötődését, az elnök ügyei pedig azt üzenik az embereknek, politikai hátszéllel mindent meg lehet tenni. "Hülyének néznek mindenkit, de az emberek nem hülyék, csak kiábrándultak" - mondta.
Tállai András, a nemzetgazdasági tárca államtitkára kijelentette: az MNB-törvény rögzíti a jegybank függetlenségét, amely szerint a kormánytól nem fogadhat el utasításokat. E függetlenség nyilvánul meg a jegybanki alapítványok tevékenységében is - tette hozzá. Rámutatott arra is: az MBN a tavalyi nyereségéből 50 milliárd forintot fizetett be az államnak, pedig osztalékfizetésre 2002 óta nem volt itt példa, vásárlásaival pedig a nemzeti vagyont gyarapítja.
MSZP: fel kell lépni az iskolai szegregáció ellen
Teleki László (MSZP) a roma gyermekek iskolai szegregációja miatt indított kötelezettségszegési eljárásról szólva közölte: növekszik az érintett gyermekek száma, de semmi kézzelfogható dolog nem történt. Szerinte most különösen oda kellene figyelni a halmozottan hátrányos fiatalok helyzetének javítására, a kormány azonban nem képes kezelni a problémát, csupán adminisztratív feladatokat lát el. A források növelését sürgette, a nélkül szerinte "lebutítás" jön.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára közölte: erős nyomás nehezedett az országra, hogy a felzárkóztatási források egy részét a bevándorlók integrációjára fordítsa. Szerinte a kötelezettségszegési eljárás indítása ennek elutasításával függ össze. A területen sok tennivaló van, sok közösségi és magyar forrást kell még felhasználni - szögezte le. Szólt az eddig megtett lépésekről, a többi közt az antiszegregációs kerekasztal létrehozásáról.
Fidesz: az őszödi beszéd a hazai demokrácia legsötétebb pillanata
A hazai demokrácia legsötétebb pillanataként jellemezte a tízéves őszödi beszédet Répássy Róbert fideszes képviselő.
A politikus szerint a számos súlyos mondat között Gyurcsány Ferenc beismerte, hogy hazugsággal nyerték meg a választásokat. Bírálta, hogy a volt kormányfő a zavargások és az államfő felszólítása ellenére ragaszkodott hazugsággal szerzett hatalmához, s azóta sem vonult vissza, hanem "politikai ripacskodását" próbálja ráerőltetni a baloldalra.
A kormánypárti politikus elítélte, hogy Gyurcsány Ferenc a határon túli magyarok ellen uszította a választókat a kettős állampolgárságról szóló népszavazáson, miközben most az illegális bevándorlást támogatva maga is migránsokat fogadott be.
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára szerint az őszödi beszéd bebizonyította, hogy a baloldal a hatalomért mindenre képes, és Magyarország nagy árat fizetett az intézményesített hazugságokért. Példaként hozta, hogy a gazdaság romokban volt, IMF-hiteleket szabadítottak az országra, duplájára nőtt a munkanélküliek száma. Hozzátette: a jelenlegi kormány megfordította a trendet. Az államtitkár bírálta az energiaárak emelését, az otthonteremtési rendszer megszüntetését is. Értékelése szerint a baloldal semmit nem tanult, ma is olyan, mintha még mindig Gyurcsány Ferenc vezetné.
Kérdések
MSZP: kapnak jutalmat a tanárok pedagógusnapon?
Kunhalmi Ágnes (MSZP) a közelgő pedagógusnap alkalmából arról érdeklődött, hogy kapnak-e jutalmat júniusban a köz- és felsőoktatásban dolgozók az államtól. Az oktatás-nevelés területén dolgozók emberfeletti munkáját a kormánynak is illene elismernie - mondta.
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára azt felelte: a kabinet pedagógusnapon is és máskor is el kívánja ismerni a tanárok munkáját, a bérük ezért évről évre nő.
Fidesz: Brüsszelből irányítják Szegedet?
B. Nagy László (Fidesz) arról beszélt, hogy a szegedi lakosság is nagy arányban utasítja el a migránsok befogadását. Botka László polgármester (MSZP) azonban a lakosság akarata ellenére cselekszik - fogalmazott -, a városi közgyűlésben nem engedte napirendre venni a betelepítési kvótát elutasító kormánypárti javaslatokat. Ez nyilvánvalóvá tette, hogy Botka László elfogadhatónak tartja a brüsszeli kvótarendszert - értékelte. Lehetséges, hogy Brüsszelből irányítják a szegedi közgyűlést? - kérdezte.
Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára válaszában azt mondta: az Európai Unió történetének legnagyobb kihívása a mostani népvándorlás. A kvótarendszer újrarajzolná Európa kulturális, vallási, etnikai képét, amire nincs felhatalmazása Brüsszelnek - hangsúlyozta.