Brüsszel;szegregáció;

- "Ki cigány és ki nem?" - Az Unió is kér nemzetiségi adatokat

Fel kell tüntetni az uniós pályázati űrlapokon, hogy a pályázó cégnek hány cigány (vagy más egyéb) nemzetiségű alkalmazottja van - hívta fel a figyelmünket egyik olvasónk, aki egy olyan üzlet tulajdonosa, amely rendszeresen pályázik európai uniós forrásokra. 

Olvasónk annak kapcsán jelentkezett, hogy a múlt héten - miután az Európai Bizottság a roma gyerekek iskolai szegregációja miatt kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen - Lázár János a Kormányinfón azt mondta: a magyar állam egyetlen gyermekről sem tartja nyilván a származását. A Miniszterelnökséget vezető miniszter hozzátette: „Fogalmam sincs, az Európai Bizottság honnan tudja, hogy ki cigány és ki nem”. Lázár megjegyezte azt is, hogy a brüsszeli eljárás magyarországi szervezetek bejelentése alapján indult el.

Bár a gyerekek származását valóban nem tartják nyilván hivatalosan Magyarországon, az ország iskoláinak jelentős részében mégis létrejönnek a tisztán roma gyerekekből álló osztályok. Ez a jelenség nemcsak vidéken jellemző, ahol sokszor iskolán belül létezik az elkülönítés, de a nagyobb városokra is. A fővárosban a VII., VIII. IX. kerületekben például nem is jelentkeznek a "rossz hírű", amúgy kijelölt, körzeti iskolákba azok a gyerekek, akiknek szülei megtehetik, hogy más, esetleg fizetős alapítványi iskolákba írassák be őket. Az Orbán-kormányok az iskolák államosításával próbálták ezt a problémát megoldani - sikertelenül, hiszen ez épp a magán- és egyházi iskolák irányába terelte a tehetősebb szülőket. Ráadásul az oktatásért is felelős miniszter, mint az a nyíregyházi Huszár-telepi iskola ügyében kiderült, maga is támogatja a "szeretetteljes elkülönítést". Balog Zoltán tárcája ennek megfelelően reagált, az Emmi szerint Brüsszel bosszút áll a kötelezettségszegési eljárással, amiért a kormány nem támogatja a bevándorlók betelepítését Magyarországra. A tárca szerint Brüsszelt az bántja, hogy a kabinet a felzárkózási forrásokat nem akarta átcsoportosítani migrációs feladatokra.

Több ezren vettek részt a harmadik Rehab Critical Mass felvonuláson, amelynek célja, hogy felhívja az emberek figyelmét a fogyatékossággal élők társadalmi kirekesztésére, azokra a súlyos problémákra és hiányosságokra, amelyek haladéktalan megoldást igényelnek. A jó hangulatú felvonulást a kezdeményezés egyik arca, Till Attila vezette fel. A menet sok ezer színes léggömböt eresztett szélnek a Lánchíd közepéről, ezzel is felhívva a figyelmet az elfogadásra, és az egyenlőségre.