Megválasztották az új alelnököket is
Újraválasztották Vona Gábort a Jobbik elnökének vasárnap délután. A politikus - aki hatodik ciklusát kezdi a párt vezetőjeként - a szavazatok 80,5 százalékát kapta a küldöttektől a titkos szavazáson. Vona Gábor sajtótájékoztatóján úgy értékelt: a kongresszuson a Jobbik "nemzeti néppárttá vált". Az alelnöki tisztséget a következő két évben Volner János, Z. Kárpát Dániel, Toroczkai László, Sneider Tamás, Fülöp Erik és Janiczak Dávid tölti be.
Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője a kongresszus szünetében újságíróknak elmondta: a pártelnök bejelentése, miszerint lemond a Jobbik frakcióvezetéséről, a kongresszusi küldöttek döntő hányadát meglepte, a frakció tagjait azonban kevésbé, mert korábbi üléseken már felmerült a kérdés.
Vona Gábor az elnöki munka még hatékonyabb végzésével indokolta a lépést - tette hozzá. Ismertette azt is, hogy a pártelnök egyéb változásokat is bejelentett, például sok szakmai testület létrehozását szeretné, illetve sokkal több felelősséget és feladatot szeretne "alsóbb szintekre" delegálni - mondta a szóvivő. A párt életében a professzionalizálódás következik - fogalmazott, hozzátéve: szeptembertől új struktúrával vágnak neki a következő két évnek.
Volner János, Vona frakcióvezető-jelöltje. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Vona Gábornak a zárt kongresszuson elhangzott, bő félórás beszédét az internetes N1 TV tette közzé. E szerint a pártelnök egyebek mellett a változás igényét hangsúlyozta és a kormányképes néppárttá válást jelölte meg célként. A mintegy 700 delegálttól bizalmat kért, azoknak pedig, akik még egy idő után is kételkedni fognak, azt üzente: sajnálja, mindenkin ő sem tud segíteni. "Amennyiben a kongresszus elnökké választ, nekem nem az a dolgom és nem az a felelősségem, hogy itt mindenki jól érezze magát, a Jobbik nem egy rekreációs központ" - hangoztatta a pártelnök, aki úgy fogalmazott: "ide azért jövünk, hogy adjunk".
Vona Gábor négy hangsúlyos területet jelölt meg: az eszmeiség tisztázását, a választási és kormányprogram elkészítését, a párt strukturális reformját és a politikai kommunikáció megerősítését. Fontosnak ítélte a külső szakemberek bevonását, és jelezte: személyesen kívánja vezetni a párt kormányzati előkészítő bizottságát. Mint mondta, pártja jövőjét a hit, a fegyelmezettség és a profizmus jelszavak alapján képzeli el és ismét kiemelte, hogy reményt kell adni az embereknek.
Az ülés előtt Novák Előd bejelentette: elfogadta, hogy nem lesz a Jobbik alelnöke. "Méltósággal elfogadom, hogy nem szólalhatok fel ma és hogy nem is kerülök fel a szavazólapra" - fogalmazott a leköszönő alelnök, megjegyezve: a titkos szavazáson "papírforma szerint" még többen kiállnának mellette, mint ahányan jelölték a tisztségre. Az ellenzéki politikus elmondta azt is, hogy a továbbiakban szakpolitikusként népesedéspolitikával kíván foglalkozni, illetve "a régi szavazók" megtartásán fog dolgozni. Tudatta: egyévi tiszteletdíjáról lemond annak érdekében, hogy létrejöhessen a Jobbikban egy jótékonysággal foglalkozó intézmény. Erről további részleteket egyelőre nem közölt.
Novák Előd érkezik a kongresszusra. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Korábban Novák Előd hiába ígérte meg, hogy nem fogja a nyilvánosság előtt kiteregetni a Jobbik belső ügyeit, ez a tisztújítás előtt pár nappal mégis megtörtént, amikor a párttagoknak írt levele kiszivárgott.
Amikor Vona bejelentette, hogy nem kíván az elnökségen dolgozni Novákkal, számítani lehetett arra, hogy párttársa ellentámadásba lendül a tisztújító kongresszus előtt. A másik két kigolyózott politikus, Apáti István és Szávay István lényegében beletörődött a sorsába, nem is indulnak az alelnöki posztért. Novák indulása is legfeljebb csak arra lehet jó, hogy egy sikeres szereplés esetén olyan képben tüntesse fel a pártelnököt, mint aki már nem veszi figyelembe, hogy mit akar a többség.