Lemond Vona
Lemond a Jobbik parlamenti frakciójának vezetéséről Vona Gábor, és helyére Volner Jánost jelöli. A pártelnök bejelentése meglepte a kongresszusi küldöttek döntő hányadát, a frakció tagjait azonban kevésbé, mert korábbi üléseken már felmerült a kérdés. Vona Gábor az elnöki munka még hatékonyabb végzésével indokolta a lépést - tette hozzá.
A pártelnök egyéb változásokat is bejelentett, például sok szakmai testület létrehozását szeretné, illetve sokkal több felelősséget és feladatot szeretne "alsóbb szintekre" delegálni - mondta a szóvivő. A párt életében a professzionalizálódás következik - fogalmazott, hozzátéve: szeptembertől új struktúrával vágnak neki a következő két évnek.
Zárt ülésen döntenek
Zárt ajtók mögött, a budapesti Kongresszusi Központban tartja tisztújító közgyűlését vasárnap a Jobbik. Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője a Jobbikban zajló folyamatokról korábban azt írta, hogy Vona teljhatalomra törekszik pártjában, de hogy sikerül-e elérnie célját, azt ma még ő sem tudhatja biztosan. Ami most a Jobbikban zajlik, az tisztán hatalmi harc - idézte Lánczi véleményét az Origo.
Ceglédi Zoltán hasonló véleményen van, a politikai elemző korábban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy nem a Jobbik megszelídítéséről, hanem Vona Gábor megerősödéséről szól a pártban a most vasárnapi tisztújítás miatt kirobbant konfliktus.
Novák nem csinál botrányt
Novák Előd a rendezvény előtt azt mondta: elfogadta, hogy nem lesz a Jobbik alelnöke. "Méltósággal elfogadom, hogy nem szólalhatok fel ma és hogy nem is kerülök fel a szavazólapra" - fogalmazott a leköszönő alelnök, megjegyezve: a titkos szavazáson "papírforma szerint" még többen kiállnának mellette, mint ahányan jelölték a tisztségre. Az ellenzéki politikus elmondta azt is, hogy a továbbiakban szakpolitikusként népesedéspolitikával kíván foglalkozni, illetve "a régi szavazók" megtartásán fog dolgozni. Tudatta: egyévi tiszteletdíjáról lemond annak érdekében, hogy létrejöhessen a Jobbikban egy jótékonysággal foglalkozó intézmény. Erről további részleteket egyelőre nem közölt.
Korábban Novák Előd - akit a pártelnök szívesen eltüntetne a vezetésből - hiába ígérte meg, hogy nem fogja a nyilvánosság előtt kiteregetni a Jobbik belső ügyeit, ez a tisztújítás előtt pár nappal mégis megtörtént, amikor a párttagoknak írt levele kiszivárgott.
Amikor Vona bejelentette, hogy nem kíván az elnökségen dolgozni Novákkal, számítani lehetett arra, hogy párttársa ellentámadásba lendül a tisztújító kongresszus előtt. A másik két kigolyózott politikus, Apáti István és Szávay István lényegében beletörődött a sorsába, nem is indulnak az alelnöki posztért. Novák indulása is legfeljebb csak arra lehet jó, hogy egy sikeres szereplés esetén olyan képben tüntesse fel a pártelnököt, mint aki már nem veszi figyelembe, hogy mit akar a többség.
Az egykori „kisdobos” informális hatalma megkérdőjelezhetetlen a pártban. A Jobbikon belül sokak meggyőződése, hogy Nováknak valamilyen módon köze, de legalábbis befolyása van a szélsőjobboldal egyik legismertebb hírportáljára, az ismeretlen tulajdonosi és szerkesztői hátterű Kuruc.infóhoz. Novák szerint egyébként Vona azért nem akarja őt alelnöknek, mert nem tűri meg a kritikusokat, márpedig ő mindig is merte kritizálni a pártelnököt. Igaz nem mondja ki, de utal arra, hogy nem tetszik neki, hogy a párt nem akarja támadni Simicska Lajost.
Novákot elfogadnák Jobbik-elnöknek
Vona Gábor elutasítása ellenére a Jobbik-szavazóknak egész más véleményük van a radikális Novák Elődről, a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatása szerint ugyanis a többség alkalmasnak véli a radikális politikust a Jobbik vezetésére, az ellenzők tábora csak 41 százalék. A felmérésből az is kiderült, hogy ha kettejük közül kellene választaniuk a Jobbik-támogatóknak, akkor Vona Gábort 76, Novák Elődöt viszont már csak 14 százalék választaná pártelnöknek.
Ceglédi a tisztújítással kapcsolatban azt mondta: Vasárnap kiderül, hogy a karrieristák, vagy az egyértelműen szélsőjobboldali eszmét képviselők vannak-e többen a Jobbikban.
Jobbikos gyűrű a Parlamentben. A képen Mirkóczki Ádám, Z. Kárpát Dániel, Volner János és Vona Gábor. FOTÓ: Molnár Ádám/Népszava
Bemutatkoztak az MSZP elnökjelöltjei
A szélsőjobb tisztújításán túl az MSZP-n belül is mozgolódás látszik, ugyanis szombaton bemutatkozott Nyíregyházán a három elnökjelölt, Tóbiás József, a politikai szervezet jelenlegi vezetője, Harangozó Tamás, az MSZP parlamenti frakcióvezető-helyettese és Szanyi Tibor, európai parlamenti képviselő. A negyedik jelölt, Molnár Gyula, az MSZP országgyűlési képviselője is részt vett volna a nyíregyházi bemutatkozáson, de elfoglaltsága miatt távol maradt a rendezvénytől - mondta el Veres János, a párt nyírségi elnöke, aki azt is közölte, hogy Tóbiás József részt vett volna a nyíregyházi sajtótájékoztatón, de egy másik megyei küldöttgyűlésre indult a nyírségi nagyvárosból.
Tóth Bertalan MSZP-elnökhelyettes lenne
Tóth Bertalan, a párt másik parlamenti frakcióvezető-helyettese lapunkban jelentette be, hogy benyújtja a pályázatát az MSZP elnökhelyettesi posztjára, miután több megye javasolta erre a posztra, "Olyan kitartással szeretnék dolgozni a párt sikeréért, ahogy az adatok nyilvánosságáért teszem. Ez a fajta mentalitás szerintem jót tenne a szocialistáknak" - fogalmazott a politikus. A Tóth Bertalannal készített interjút ide kattintva olvashatja!