Zsidó Művészeti Napok;

- Ma indul a Zsidó Művészeti Napok

Először rendezik meg a Zsidó Művészeti Napokat, amely ma indul és egészen június 14-ig tart. A nagyszabású és sokszínű programban zene, színház, irodalom, film és tánc is szerepel sok jól ismert művész közreműködésével. Az esemény magánkezdeményezésre jött létre, időpontjában az volt a meghatározó, hogy júniusban van Izrael függetlenségi hónapja. 

Ezzel kapcsolatos a program egyik meglepetése, az a különleges iró-olvasó találkozó, amelyen Ilan Mor, Izrael magyarországi nagykövete maga is aktív részvevőként lép fel. A fesztivál zárónapján héber verseket fog felolvasni egy antológiából, azzal az igérettel, hogy a verseken keresztül a közönség megismerheti a 68 éves Izraelt.

Az első alkalommal életre hívott kulturális eseménysor sokszínűségére jellemző, hogy programjai több helyszínen zajlanak, köztük a Zeneakadémián, az Uránia Nemzeti Filmszínházban, az Átrium Film-Színházban, a BMC-ben, a Gödör Klubban és a Mazel Tov nevű kulturális helyszínen. A művészeti rendezvényeknek vidéki nagyvárosok is otthont adnak, így a helyszínek között van Sopron, Debrecen, Zalaegerszeg, Veszprém.

Nem csak hazai, hanem külföldi művészek fellépését is igéri a Zsidó Művészeti Napok. Az izraeli Beer-Sheva Színház társulata a Slichot című vendégjátékukkal érkeznek Budapestre, mások, mint például Tony Lakatos Münchenből, Csordás Klára Párizsból, az Amsterdam Klezmer Band Hollandiából jön vendégjátékra. A hazai fellépők is újdonságot jelentenek: a Budapest Bár például először lép fel a Zeneakadémián. A Gödör Klub is sokféle programnak ad otthont, itt lép fel a Sziámi and Friends, de lesz dzsessz-koncert és költészeti program, emellett több mint 30 kiadó részvételével megszervezik a Zsidó Könyvnapokat. A moszi sem hiányzik a programból, a Zsidó Filmfesztivál színhelye a Fogasház lesz, amely kertmozivá alakul három estére.

A színes kínálatból szemezgetve találkozhatunk Gálvölgyi Jánossal, aki az Uránia lép fel Jókedvet adj, Uram! című estjével, ahol Hernádi Judittal, Benedek Miklóssal és Darvas Ferenccel lép fel. Fullajtár Andrea a Gödör Klubban tartja Boomerang Baby című estjét, de fellép a Kultkikötő produkciójával, valamint láthatjuk a Katona József Színházban a Radnóti és korunk című előadáson.

Műsort ad a beköszönő rendezvényen az idén 30 éves 100 Tagú Cigányzenekar is. A Budapest Kongresszusi Központban hallható koncertjükön vendégművészként fellép Szakcsi Lakatos Béla zongoraművész, Kállai Ernő hegedűművész, Masa Anita és Hábetler András operaénekes.

Az irodalmat tetézi zenével Závada Pál, Esterházy Péter, Parti-Nagy Lajos, Spiró György írók estje, mindjárt most vasárnap az Urániában. A Szó és Zene című műsorban műveikből adnak elő Dés László, Dés András, Barcza Horváth József zenei kíséretével. Minden alkalommal új szövegeket adnak elő, az est alapja a rögtönzés. Ugyancsak az Urániában lép majd fel saját dalaival és vendégeivel Somló Tamás. Horgas Eszter új produkcióval készül a rendezvényre, Gershwin és Bernstein világa elevenedik meg koncertjén. Kováts Kriszta Nyáry Krisztiánnal lép fel, Röhrig Géza új verseskötetéből olvas fel, Lerch István koncertjén Malek Andrea énekel, Csákányi Eszter Rubin Eszter Barhesz című művét adja elő.



Csaknem két éve, hogy a Corvinus Egyetem Társadalomelméleti Kollégiuma (TEK) konferenciát szervezett abból az alkalomból, hogy 170 évvel korábban írta meg a 26 éves Karl Marx a Gazdasági-filozófiai kéziratokat. Azt a munkát, amely csaknem száz évig ismeretlenül lapult, s amely a '60-'70-es években a reveláció erejével hatott. A TEK konferenciáján elhangzott előadások most jelentek meg kötetben.