Harmadik alkalommal rendezik meg vasárnap a Rehab Critical Mass felvonulást és családi napot Budapesten. A kezdeményezés célja, hogy a fogyatékossággal élő személyeket összefogja, erősítse érdekvédelmi képességüket és a társadalom számára láthatóvá tegye őket. A 2014-es első felvonuláson háromezren, tavaly pedig már hatezren vettek részt a rendezvényen - mondta Surányi Judit, a Rehab Critical Mass főszervezője.
A kezdeményezés szervezői felismerték, hogy a fogyatékossággal élő emberek közös problémája az érdekérvényesítés nehézsége, illetve hiánya, legyen szó akár mozgásukban, látásukban, hallásukban, beszédükben, vagy mentálisan akadályozottakról. Ez a tény hívta életre a rendezvényt, amelyet a világon elsőként Budapesten rendeztek meg.
A fogyatékossággal élőkön kívül másoknak is érdeke, ha egy társadalom akadálymentes, legyen szó akár a babakocsival közlekedő kismamákról vagy a rosszul halló, nehezen mozgó idősekről. Ezért a szervezők fontosnak érzik, hogy létrejöjjön egy olyan szolidaritáson alapuló közösség, amelyhez az "ép"-nek nevezett társadalom tagjai szövetségesként csatlakozhatnak.
Magyarországon a fogyatékossággal élő emberek száma – néhány évvel ezelőtti felmérés szerint – 457 000 fő. Családtagjaikat, ismerőseiket is hozzászámolva mintegy 1,8 millió embert közvetlenül érint a fogyatékossággal élők helyzete. Akadálymentesítés, integráció, inkluzív oktatás, rehabilitáció, támogatószolgálat továbbfejlesztése és kiépítése 0-24 óráig, kitagolás, a tömegintézmények helyett lakóotthonok, munkalehetőségek biztosítása, védett munkahelyek, ápolási díj, a nevelők számára megfelelő juttatás. Csak néhány téma, melyben a fogyatékkal élők közössége egyenlő bánásmódot és az egyenlő esélyek megteremtését szeretné elérni.
Idén az olimpia és paralimpia évében számos parasportoló is részt vesz a rendezvényen, amely vasárnap kora délután a Clark Ádám téri 13 órás gyülekezővel kezdődik, majd a Lánchídon átvonulva az Erzsébet téren koncertekkel, kulturális- és családi programokkal folytatódik.