Az őszödi beszéd jó beszéd volt! Magyarország a 2000-es évtized közepére tarthatatlan gazdasági pályára került. Váltani kellett. Erről próbálta a választások megnyerése után sokkoló szöveggel Gyurcsány Ferenc pártelnökként meggyőzni a zártkörű pártértekezlet résztvevőit. Ha nem kerül ki a szöveg, és ha a kormány nem olyan ellenzékkel áll szemben, amelyik jól előkészített stratégiával megsemmisítő háborút indít, és attól sem riad vissza, hogy felbéreli a B-közepet, akkor a kiigazítás simán megtörténhetett volna.
Eddig sem értettem, most sem értem, hogy Gyurcsány a beszédet "mentegetve" miért nem azt magyarázza el, miről szólt az valójában. "Úgy csináltunk, mintha kormányoznánk, valójában nem csináltunk semmit." Gondolom, ez azt jelenti, hogy a közelgő választások előtt nem fogtak hozzá helyzet gyökeres orvoslásához, mert az nyilván rontotta volna az esélyeket. Ki-ki mérlegelje, mekkora bűn volt ez. Közben a Fidesz-kormány hat éve nem fog hozzá a szükséges reformokhoz, amikor a beáramló, három Marshall-tervnyi EU-s pénzekre alapozva megtehetné. "Elkúrtuk, nem kicsit, nagyon!" A gazdaság súlyos helyzetbe kerülését Medgyessy Péter kádári mintára megalapozatlan béremelési programja indította el, az eladósodás meredek növekedése mellett. "Majd kinőjük az adósságot", ez a feketejánosi"stratégia" egyszer már, a nyolcvanas évek elején majdnem államcsődöt okozott - ezt megismételték. Ebből akarta Gyurcsány valódi reformokkal kivezetni az országot. "Hazudtunk…"
A választások előtt ugyanis nem vallották be, milyen súlyos helyzetben van az ország - szebbé festették a képet. Ki-ki e téren is ítélje meg, ez mennyire súlyos bűn, figyelembe véve azt is, mit tesz ma a kormánypropaganda. Gyurcsánynak olyan pártvezetést kellett megnyernie egy gazdasági, politikai és erkölcsi fordulathoz, amelynek nagy része nem állt mellette. A sokkhatásra törekvő, erős túlzásokkal teli beszéd hatása ezen változtathatott volna. A beszéd nyilvánosságra kerülése után ki kellett volna állnia, és el kellett volna magyaráznia, mi mit jelentenek az elmondottak. Utána bizonyára helyesebb lett volna lemondania. Nem azért mintha helytelenül cselekedett volna, hanem azért, mert olyanná vált a helyzet.