menekültek;Röszke;Spiegel;nyomortelep;

Röszke - Fotó: Christopher Furlong/Getty Images

- Európa új nyomortelepe a röszkei zóna - Külföldi sajtó

A Spiegel jellemzi így a magyar-szerb határon kialakult, hevenyészett sátortábort. Amikor a tudósító ott járt, éppen 300-an vártak a bebocsáttatásra az esőben, rettenetes körülmények között, a röszkei átkelőtől pár száz méterre - szemlézte az újságot a Klubrádió.

Minden nap újak jönnek, mert a balkáni menekülő útvonal egyáltalán nem zárult be. Az utóbbi hónapokban emelkedik azoknak a száma, akik illegálisan átverekedték magukat Törökországból Közép-Európáig. A magyar kormány tavaly azt ígérte, hogy minden további nélkül be lehet jutni a tranzitövezetekbe, ám a hatóságok mostanában nem tudnak megbirkózni az áradattal. Vagy nem akarnak. Napjában csak 15-20 embert engednek be, önkényesen megválasztott időpontokban, nehezen átlátható szempontok alapján. Elvileg a kisgyerekes családok előnyt élveznek, csakhogy a tábor tele van ilyenekkel. Egyesek már egy hónapja vesztegelnek a sárban, szemétben, a levegőben átható fekáliaszag terjeng.

Nincs WC, orvosi ellátás, az ivóvíz egyetlen vezetéken érkezik. Élelmet naponta egyszer a magyar tisztviselők osztanak, ásványvizet, kenyeret és halkonzervet. Az UNHCR és civil szervezetek munkatársai adnának mást is, de őket a magyar határőrség nemigen engedi a helyszínre. A rászorulók a világszervezet menekültügyi szakembereitől pl. nem kaphatnak sátrakat, mert a magyar fél megtiltotta. Az ENSZ-intézmény regionális szóvivője Pardavi Mártával, a Helsinki Bizottság társelnökével úgy látja, hogy a magyar állam szándékosan nem törődik a kialakult állapotokkal, mert ily módon igyekszik elrettenteni az érintetteket, jóllehet ez sérti a nemzetközi jogot. Egy 17-éves afgán fiú, aki a tálibok elől menekült el, azt mondja, most már nagyon szeretnének megérkezni valahová.(Kubrádió)

Minderre a jóllakott, jól megfizetett, jól öltözött kormányszóvivő, Kovács Zoltán a humánum, a mély emberség hangján annyit reagált: Magyarország betartja az uniós és más szabályokat.

Lásd még: Tömegsírt találtak Palmüránál

Tegyenek többet, tegyenek többet! – ezzel az üzenettel búcsúzott az ENSZ leköszönő klímamegbízottja, Christiana Figueres tegnap, a párizsi csúcs utáni első klímakonferencia zárónapján, Bonnban. Aggódom, hogy nem elég gyorsan lépünk, hogy elkerüljük a legrosszabbat. Az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának minél hamarabb tetőzni, s attól kezdve csökkenni kellene – mutatott rá az ENSZ klímaváltozási keretegyezményének végrehajtó titkára.