hulladék;PM;ökoszisztéma;Római-part;mobilgát;

- Öt kilométernyi ökoszisztéma pusztulhat el - Gyilkos mobilgát

Márpedig az "ökoszisztéma" fontos, sőt életbevágó dolog, mindenkinek, de azoknak különösen, akik egy cseppnyi felelősséget is éreznek gyerekeik, unokáik, utódaik, de akár más emberek utódai, vagyis a társadalom iránt. Az emberi élet és minden emberi tevékenység ökoszisztémákon alapul. Az általuk biztosított javak és szolgáltatások létfontosságúak a gazdasági és társadalmi fejlődéshez. Ökoszisztémák működésének köszönhetőek az élelmiszerek, a víz, a fa, a levegő tisztulása, a talaj képződése vagy a beporzás. Az emberi tevékenységek rombolják a biológiai sokféleséget, és megváltoztatják az egészséges ökoszisztémák azon képességét, hogy a javak és szolgáltatások széles körét nyújtani tudják. A társadalmak gyakran nem veszik figyelembe az ökoszisztémák fontosságát, ami végzetes hiba lehet az utódokra nézve. 

A Párbeszéd Magyarországért ismét nekifutott, hogy a Góliát-erőkkel szemben tiltakozzon az óbudai Római partra tervezett mobilgát ellen, amit jelenlegi formájában a rendszerváltozás óta eltelt időszak legkörnyezetrombolóbb budapesti beruházásának tart. A párt szerint a jelenlegi nyomvonal egyetlen célja, hogy megvédjék azokat az épületeket, amelyeket a szabályok kijátszásával húztak fel a hullámtérben. A környéken élőket más nyomvonalon felhúzott építményekkel is meg lehetne védeni, az államnak pedig nincsen gátépítési kötelezettsége a hullámtérben - hangsúlyozta a PM III. kerületi önkormányzati képviselője, Béres András.

Nem számít, hogy öt kilométernyi ökoszisztémát pusztítanak el és 1500 fát vágnak ki, csak az számít, hogy egyetlen négyzetméternyi magánterületet se kelljen kisajátítani, a beruházást száz százalékig közpénzből lehessen megvalósítani - bírált a politikus. Béres András azt mondta, értékes közterületet nyerhetnének, ha a gátat az épületek kerítéseinek vonalában építenék. Az önkormányzati képviselő bírálta azt is, hogy a főpolgármester ígérete ellenére sem tájékoztatta a Fővárosi Közgyűlést a nyomvonalról.

A kormány nemhogy leépítené a nagybirtokrendszert, inkább elmélyíti a feudális viszonyokat. A kormány bebetonozza, sőt gyorsítja azt a folyamatot, amely 2002 és 2010 között kezdődött, és amely nagybirtokszerkezetet hoz létre - jelentette ki Sallai R. Benedek, az LMP képviselője pénteki sajtótájékoztatóján, a Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterrel a Magyar Idők című lapban, Áttörés a hazai birtokszerkezetben címmel megjelent interjúval kapcsolatban.