Az oknyomozó portál azt is hozzáteszi, hogy hasonló a helyzet több kormány-közeli ügyvéddel, aki szintén Montevideóban üzletel. A közpénz olajozott szervezettséggel, méghozzá egy, a Panama-papírokban is szereplő helyi offshore-közvetítő cég segítségével, Dél-Amerikában veszti el közpénzjellegét – ez sejlik föl az Átlátszó kutakodásából.
A portál felidézi, hogy próbálkozott errefelé több-kevesebb sikerrel a 2014-ben titokzatos körülmények között, egy rendőrségi autóban meghalt szélhámos-koronatanú Welsz Tamás is, aki azonban a hírekkel ellentétben nem volt uruguayi állampolgár, „csak” a tartózkodási engedélyt sikerült megszereznie. A Welszhez hasonló ügyeskedőknek az is Uruguay mellett szólhat, hogy a dél-amerikai ország és Magyarország között nincsen bűnügyi jogsegélyegyezmény kiadatásra.
Az Aquarius nevű, négy éve épült luxus-lakóház éppen ilyen befektető-csalogatónak tűnik - írja az Átlátszó. A 96 lakásos társasház a Ramblán, Montevideo partmenti főútján fekszik. A hirdetések tengeri kilátással népszerűsítik a lakásokat. A Malvin negyed, ahol az épület található, az egyik legdrágább a városban, s tovább srófolhatja az árakat, hogy az Aquarius minden elképzelhető fényűzéssel felszerelt: beltéri uszoda, szauna, edzőterem, tengeri panorámás jakuzzi és 24 órás biztonsági őrség szolgálja a lakók kényelmét és nyugalmát. Ám még ezen luxuslakások közül is kiemelkedően drága vétel volt – összevetve az ingatlanos hirdetésekkel legalábbis – csaknem 740 ezer dolláros (több mint 200 millió forintos) árával az a penthouse-intaglan, amit az Átlátszó birtokában lévő dokumentumok szerint 2014 januárjában vásárolt meg Németh Miklós magyar állampolgár.
Németh, akit a Közgépben emailen, központi telefonszámon és a társaság szóvivője útján is keresett a portál, egyelőre nem igyekezett segíteni a tisztánlátást, az Átlátszó oknyomozói így más módszer eszeltek ki a szövevények kibogozására.
Az óvárosi ingatlan – Németh „lakcíme” – tulajdonosai szintén magyarok. A csinos ház tulajdoni lapja bonyolult ugyan, az azonban biztosnak tűnik: az ingatlant 2010-ben megosztották, a délkeletre néző szárny egy évvel később került egy magyar család érdekeltségébe. Pécsváradi János ügyvéd és két gyermeke: Ákos Tamás, illetve a szintén ügyvéd Anna Luca lettek a tulajdonosok. Pécsváradiék a magyar állampolgár „Ivan Szavo”-nak adták tovább az ingatlant 2013-ban.
Az új tulajdonoshoz a montevideói ingatlannyilvántartás csupán egy magyar útlevélszámot ad meg azonosító személyes adatként. Az Átlátszó forrásai az uruguayi fővárosban ugyanakkor az interneten fellelhető fényképek alapján kétely nélkül beazonosították az illetőt: ő Szabó Iván ügyvéd, a Fidesz pártalapítványa, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány alapító okiratának kidolgozója, az Országos Választási Bizottság volt KDNP-s delegáltja. Szabó irodája révén 2010 óta több tucatnyi közmegrendelés – elsősorban a belügyi és a földművelésügyi tárca megbízásai – ellátója. Szabó korábban elsősorban Pintér Sándor korábbi érdekeltsége, a Civil Biztonsági Szolgálat Zrt., valamint fideszes városok közműcégeinek jogászaként, elsősorban a 2009-es pécsi vízműeinstand kulcsszereplőjeként vált ismertté.
Az iroda honlapján a névadóról szóló portrécikk büszkélkedik: az azóta a közlő Stop.hu megszűnése miatt „eredetiben” elérhetetlen írás címe: a Fidesz ügyvédje.
A teljes, dokumentumokkal alátámasztott cikk - oknyomozzon az Átlátszóval! - itt olvasható.