Háromnapos vietnami látogatásának második napján Obama szót emelt a sajtó szabadsága, a gyülekezési jog és a szabad vallásgyakorlás mellett. Mint hangsúlyozta, „az emberi jogok tiszteletben tartása nem fenyegeti egy állam stabilitását, hanem épp ellenkezőleg, hozzájárul ahhoz, hogy a délkelet-ázsiai ország erősebb, virágzóbb gazdaságot, társadalmat építsen. A Fehér Ház, akárcsak Obama korábbi kubai látogatása esetében, ezúttal is ragaszkodott ahhoz, hogy a lakossághoz eljussanak az amerikai elnök szavai.
Obama az amerikai-vietnami kapcsolatokat áttekintő beszéd előtt a vietnami civil társadalom több képviselőjével találkozott. Sajnálkozott azonban, hogy több ellenzéki politikus nem tudott részt venni a megbeszélésen.
Az amerikai elnök a Dél-kínai-tenger térségében kialakult feszült helyzetet is érintette a beszédben. Mint rámutatott, Washington elvárja a szabad hajózás és a nyitott légtér alapelvének tiszteletben tartását. Obama a Vietnam és Kína közötti területi vitában nem foglalt állást. Az amerikai elnök előző nap a vietnami államfővel tartott sajtóértekezleten jelentette be, hogy feloldják a fél évszázados fegyverembargót, s ennek révén Vietnam megerősítheti védelmi képességeit.
Beszédében az amerikai elnök áttekintette a kapcsolatok történetében a vietnami háború lezárása óta megtett utat. Az Egyesült Államok, mint emlékeztetett, máig gyászolja a vietnami háborúban elesett 58 ezer amerikait, de örömét fejezte ki, hogy Washington és Hanoi egykori ellenségből együttműködő partnerekké váltak, s a fiatal generációknak már nincs emlékük a háború rombolásáról, csak a békés és normalizált kapcsolatokról.
Obama látogatásához időzítve három neves vietnami veterán, John Kerry külügyminiszter, John McCain arizonai szenátor, Bob Kerrey volt szenátor a New York Timesban nyílt levelet tett közzé, „Továbblépünk Vietnamban, de nem feledjük a tanulságokat” címmel. A megtett utat jól jellemzi, hogy napjainkban évente félmillió amerikai látogat a délkelet-ázsiai országba, a kétoldalú kereskedelem a húsz évvel ezelőtti 450 millió dollár százszorosára nőtt, majd 19 ezer vietnami diák tanul az Egyesült Államokban – írták a többi között az egykor Vietnamban harcolt politikusok.