botrány;Brazília;ideiglenes kormány;

- Botrány a brazil ideiglenes kormányban

Lemondásra kényszerült az alig tíz napja hivatalba lépett brazil kormány egyik minisztere, Romero Jucá, mivel egy lehallgatott telefonbeszélgetés nyilvánosságra került átiratából kiderült, összeesküvést szőttek a baloldali államfő, Dilma Rousseff eltávolítására, hogy útját állják saját korrupciós ügyeik kivizsgálásának.

A brazil képviselőház két háza felfüggesztette a brazil köztársasági elnököt, s megindították ellene az alkotmányos vádemelési eljárást. Rouseffet azzal vádolták, hogy manipulálta a költségvetési számadatokat, hogy kormányzata teljesítményét jobb színben tüntesse fel a választások előtt. A Munkáspárt (PT) hívei ugyanakkor úgy vélik, az ellenzék alkotmányos puccsal próbálja eltávolítani az államfőt.

Rouseff felfüggesztése legfeljebb fél évig tarthat, arra az időre alelnöke, Michel Temer vette át az ország irányítását. Temer 22 tagú ideiglenes kormányának egyik tagja kényszerült távozni. A kabinet hét tagja, s maga az ideiglenes elnök is érintett a Petrobras állami olajtársaságnál folyt vesztegetésekkel és pénzmosással kapcsolatos vizsgálatban.

A kiszivárgott hangfelvételen az ideiglenes kormány tervezési minisztere egy volt szenátorral beszél, aki ellen szintén vizsgálat folyik. „Le kell állítanunk ezt a szart” – mondja a felvételen Romero Jucá. „Le kell cserélni a kormányt, hogy útját álljuk a vizsgálatnak” – folytatta. Beszélgetőpartnere, Sérgio Machado, egy másik olajtársaság, a Transpetro volt elnöke Temer alelnökben bizakodik. „A legegyszerűbb megoldás, ha kinevezzük Michelt” – javasolja a felvételen. „Ezek az egész politikai osztályt le akarják cserélni egy új generációra, amely majd tisztakezű lesz” – gúnyolódnak. 

A miniszter nem tagadta, hogy a beszélgetés megtörtént, de azt állítja, a közzétett részleteket „kiragadták összefüggéseiből”. Temer visszautasította a vádat, hogy puccsot hajtottak volna végre, szerinte Rousseff elnök felfüggesztése alkotmányos módon zajlott.

Donald Trump ajánlata nem más, mint propagandafogás, a választási kampány része – vélekedett Észak-Korea genfi ENSZ-nagykövete.