Megvédte világbajnoki címét Kanada jégkorong válogatottja. Ennek fényében még értékesebbnek tűnik, hogy a magyar válogatott egy harmad után csak 2-1-es vesztésre állt a juharlevelesek ellen. Ezen a bravúron az a tény sem változtat, hogy végül 7-1-re verték Rich Chernomaz együttesét, s sajnos válogattunk végül búcsúzott a legjobbaktól.
Nem is kérdés, hogy Kanada volt a hoki-vb favoritja. Az NHL-es sztárokkal teletűzdelt csapat tavaly egészen parádés játékkal, százszázalékos teljesítménnyel nyerte meg a vb-t. Ez a bravúr idén nem jött össze, hiszen egyszer kikapott a csapat, mivel a csoportmeccsek során épp a finnektől szenvedett 4-0-s vereséget, ám még ez a kisiklás is belefért.
Nem is kérdés, hogy a mai jégkorong dream teamje a kanadai együttes, amely sem a 2010-es, sem pedig a 2014-es olimpián nem talált legyőzőre. Kanadának utoljára a 2003-as és a 2004-es évben sikerült két egymást követő esztendőben megszereznie a világbajnoki címet.
„Ma pontosan azt vittük véghez, amit előre elterveztünk” – nyilatkozta a vártnál kevésbé változatos finálét követően a vb-győztes egyik erőssége, Corey Perry. A hórihorgas, 191 centiméter magas szélső bekerült a sportág halhatatlanjai közé, hiszen azon kevés hokis közé tartozik, akinek sikerült a triplázás, azaz az olimpiai bajnoki cím után megnyerte a Stanley Kupát az Anaheim Ducksszal, majd elhódította a világbajnoki címet. „Sokat tanultunk a finnekkel szembeni első meccsünkből. Ezúttal megpróbáltuk minél többet birtokolni a korongot, nem ütöttük el hamar” – fejtette ki a siker titkát a 31 éves játékos.
A döntőt Vlagyimir Putyin orosz elnök a helyszínen tekintette meg, nyilván sokkal szívesebben foglalt volna helyet a lelátón, ha sajátjai, az orosz válogatott lett volna a finálé egyik résztvevője. A szbornaja azonban az elődöntőben elvérzett a szupertehetséges tinikkel teletűzdelt finnek ellen, igaz, a harmadik helyért vívott találkozón valósággal letarolta az Egyesült Államok válogatottját 7-2-re. Ettől függetlenül Oroszország függetlenné válása óta egyetlen egy alkalommal sem tudott saját közönsége előtt nyerni.
A találkozó első találatát az Edmonton Oilers 19 éves támadója, Connor McDavid szerezte, akit idén jelöltek az év újonca díjra, a Calder Trophyra. McDavidot rendkívüli tehetségnek tartják, s ha nem jött volna közbe három hónapig tartó sérülése, szakértők meggyőződése, hogy az NHL pontlistáján a legjobb háromban végzett volna. Mutatójával azért így sem panaszkodhat, 45 NHL-találkozón 48 pontot szerzett, ami 1,07-es pont/meccs átlag. Ez azért nagy szó, mert a kanadai „olajosok” rendkívül gyenge szezonon vannak túl.
A vb-döntő távolról sem hasonlított a csoportmeccséhez. A kanadaiak ezúttal valóban nem akarták kiengedni a kezükből a kezdeményezést, a második harmadban szinte kapujukhoz szögezték a skandinávokat, a lövések száma 13-4 volt a juharlevelesek javára a találkozónak ebben a periódusában.
A meccs legvégéig 1-0 volt az állás, így az utolsó egy percre a finnek már kapusukat is lehozták. Ekkor aztán villant egyet a Colorado Avalanche centere, Matt Duchene, aki az üres kapuba helyezett. Ezzel 2-0 lett Kanadának. A két gólszerzőn kívül a kapusnak, az Edmonton Oilerst erősítő Cam Talbotnak volt döntő szerepe abban, hogy a kanadaiak megszerezték 26. világbajnoki aranyukat. A hálóőr ugyanis 16 védést mutatott be.
„Ma jobban játszott nálunk az ellenfél, s megérdemelten nyert” – fejtette ki Aleksander Barkov, a finnek csatára. Mint mondta, sokat számított az, hogy ezúttal Kanada érte el az első találatot. „Mindent beleadtunk, de ezúttal ez nem volt elég arra, hogy megmentük a meccset. Kanada uralta a találkozót, kevés lehetőséget adott nekünk” – fejtette ki.
A jövő évi világbajnokságot Párizs és Köln közösen rendezi meg. Ez lesz majd a 81. vb. Sajnos magyarok nélkül.