Morgan Freeman;National Geographic Channel;

- Föld körüli utazás Morgan Freemannel

Az Oscar-díjas Morgan Freeman és a National Geographic Channel lenyűgöző Föld körüli utazásra hívja a nézőket, hogy megértsük: az Istenbe vetet hitt miként hat az emberek életére a világ különböző pontjain. A képre kattintva galéria nyílik!

Ki Isten? Honnan jöttünk? Miért létezik a gonosz? Mi történik velünk a halálunk után? Valamennyiünk életében eljön a pillanat, amikor feltesszük magunknak ezeket a kérdéseket, s az esetek többségében valamennyien más és más megoldásra jutunk. A sorozat világkörüli utazásra hívja a nézőket, hogy megmutassa, a különböző kultúrák és vallások mit gondolnak Istenről, az élet értelméről, valamint minden nagy kérdésről, ami e két csodával kapcsolatban felmerül. A műsor egyik különlegessége, hogy több irányból is megvizsgálja a jelenségeket: többek közt megpróbálja megérteni, hogy a vallás milyen fejlődési pályát járt be a történelem során, s megfordítva, hogy a vallás miként hatott a különböző társadalmak alakulására. Bár a jelenlegi globális geopolitikai helyzetben úgy tűnhet, hogy az istenhit egy olyan dolog, ami elválasztja egymástól az embereket, a sorozat rámutat, hogy figyelemreméltó hasonlóságok fedezhetőek fel a különböző vallások között – még azok között is, melyek hívei ma heves harcot vívnak egymással. Ez egy igazi lélegzetelállító nyomozás Isten után: fényt deríteni olyan kérdésekre, melyek a kezdetektől izgatják, aggasztják és inspirálják az emberiséget – és magát Morgan Freemant is.

,,Az elmúlt hónapokban hét különböző ország közel húsz városába látogattam el, hogy választ keressek a hittel kapcsolatos nagy kérdéseimre" – mondta Morgan Freeman. ,,Énekeltem imáró hívó verset éjszaka egy kairói mecsetben, vitatkoztam Galileiről a Pápai Tudományos Akadémia igazgatójával, meditáltam buddhista vallási vezetővel és böngésztem túlvilági élettel kapcsolatos instrukciókat egy piramis mélyén. Volt, ahol válaszra leltem, és volt, ahol válasz helyett csak újabb kérdéseket találtam. Egy dolog azonban közös az általam megismert kultúrákban: az emberek mindenhol arra vágynak, hogy valami nagy, náluk hatalmasabb dolog részei legyenek.” Kérdéseire választ keresve Freeman számos – mai és mára eltűnt – vallás szent helyére ellátogatott: többek közt járt a jeruzsálemi Siratófalnál, az indiai Bódhifánál, Guatemalában a maja templomoknál, az egyiptomi piramisoknál és a törökországi Çatalhöyük neolitikumi településnél, melyet Kr. e. 7500 körül laktak az emberek. És utazása során Freeman nemcsak nézelődött és kérdezett, de maga is az események részesévé vált: az általa felkeresett szakrális helyeken részt vett az olykor kissé meghökkentő és furcsának ható rítusokban is, néhány tudományos laboratóriumban pedig a vallás és az idegtudományok határterületét kutató orvosok kísérleti alanyává vált.

,,Amikor nekiláttunk a sorozat elkészítésének, arra törekedtünk, hogy végleges, általános érvényű válaszokat találjunk az emberiség néhány fontos kérdésére; azután a legnagyobb meglepetésünkre kiderült, hogy ezek a válaszok mindig személyesek, s mindegyikünk számára másként szólnak” – mondták Lori McCreary és James Younger producerek. ,,Ha Istenről, vagy az ember hitéről van szó, nincs rossz válasz. Azt reméljük, hogy a sorozat hatására megindul egy vallások közötti dialógus, arról, ami összeköt, nem pedig arról, ami elválaszt minket. 

A közlekedési szakszervezetek nyílt levélben követelik a kormánytól az ágazat minden szereplőjére érvényes életpályamodell kidolgozását, a kiegyensúlyozott működéshez szükséges egységes szabályozási rendszer felállítását, korhatár előtti nyugdíjrendszer kidolgozását, a bérek rendezését, a munkakörülmények javítását - közölte a Közlekedési Szakszervezetek Országos Szövetsége (KSZOSZ) hétfőn a kongresszusok döntését.