A Frankfurter Allgemeine Zeitung a visegrádi országokról közölt vezércikket hétfői számában. A konzervatív német lap hírmagyarázója Az illiberális Kelet című írásában kiemeli, hogy a félelem, a bizalmatlanság és a stagnálás mai Európájában elképzelhetetlen az a hangulat, amely az ezredforduló idején jellemezte a visegrádi országokat. Akkor a visszatérés Európába hangulata volt meghatározó, a kommunizmustól megszabadult országok az önrendelkezés lehetőségét, biztonságot és növekvő jólétet vártak a NATO- és az EU-csatlakozástól. Néhány év múlva azonban az "európai projekt" elkezdett veszíteni vonzerejéből, és a választók egyre inkább hajlottak arra, hogy megbüntessék az Európa-párti eliteket. A migrációs válság révén ez a folyamat jelentősen felerősödött - írja a FAZ szerzője, megjegyezve: a visegrádiak kormányai tudják, hogy bírják a lakosság többségének támogatását, amikor elutasítják a menekültek tagállamok közötti kötelező elosztását szabályozó kvótákat.
A szerző szerint úgy tűnik, egyfajta radikális demokratizmus érvényesül, amely tudomásul veszi, hogy felemelkedése "jogállami járulékos károkkal" jár. Ez a többségi önkényuralom a "fent lévők" - az EU és a vele szövetséges hazai elitek, a bankok és a külföldi tőke - ellen irányul, de nem ritkán az "alul lévők" - romák, migránsok és más etnikai, vallási vagy szexuális kisebbségek - ellen is, s a reformok és modernizáció iránti igény helyére egy "nemzeti és társadalmi protekcionizmus" lépett - írja a FAZ szerzője.
Úgy vélte, Orbán Viktor magyar kormányfő találóan jellemezte ezt az új korszakot, amikor a hagyomány, a hazafiság, az erkölcs, a vallás és a család nevében bejelentette a liberalizmus végét és az "illiberális demokrácia" kezdetét.