A Publicus Intézet - a Vasárnapi Hírek megbízásából készített, reprezentatív - közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek kétharmada az ügy kapcsán azt gondolja, hogy szélsőséges mértékű korrupció folyik az országban, és szintén kétharmad gondolja azt, hogy az alapítványok felesleges dolgokra, és Matolcsy Györgyhöz közel állóknak fizettek ki milliárdokat. Tíz megkérdezettből hat úgy látja, hogy az MNB-alapítványok körüli botrányokért elsősorban az Orbán-kormány a felelős, és tíz válaszadóból mindössze kettő mondja azt, hogy csak Matolcsy. Mindazonáltal tíz válaszadóból hat úgy gondolja, a botrányok miatt Matolcsy jegybankelnöknek le kellene mondania, és csupán 16 százalék gondolja, hogy nem.
Ám Matolcsy nemhogy lemondani nem tervez, érdemi válaszokat sem ad a személyét, sőt, családi kapcsolatait is érintő botrány kapcsán. A francia Liberation hétvégi számában megjelent, az Orbán Viktor avagy a szélsőség krémje címmel közölt cikk szerint "az erős államot hirdető, nacionalista jobboldali politikus elbűvöli az európai szélsőjobboldalt" azzal, hogy "lerombolta a demokratikus intézményeket". Ennek utolsó epizódja az MNB hat "rejtélyes alapítványa" körüli botrány, amelyet a lap szerint a kormányfő megpróbált egy "orwelli törvény" elfogadásával elfojtani, ám ez - mint ismert - "nem sikerült". Az ügy részletes ismertetése után a lap megjegyezte, hogy Matolcsytól, az MNB elnökétől is kértek interjút, de ő "nem élt a lehetőséggel".
De nemcsak a külföldi és hazai sajtó kérdései, hanem az érdemi vizsgálatok elől is kitér a jegybankelnök. Az MNB nem tartja például szükségesnek megvizsgálni, milyen körülmények közt vásárolt meg Schmidt Mária családi cége egy állami tulajdonú részvénycsomagot, amit még a magánnyugdíj-pénztári vagyonnal vettek el - írta a hétvégén a hvg.hu. A portál korábban megírta: Schmidt családi cége a verseny teljes kizárásával vehette meg az államtól a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. (BIF) 5 százalékos részvénycsomagját, azt a pakkot, amelyet az Orbán-kormány még a magán-nyugdíjpénztári vagyon részeként vett el.
Schmidték cégének bennfentes információi lehettek az ügylet során, amit a kormánybiztos lánya a hvg.hu-nak igyekezett cáfolni, ám később kiderült: nemcsak nem tárgyalt mással az állami vagyonkezelő az ügyben, de az üzleten akár 160 millió forintot is bukhatott az állam. Mindezek után az Együtt elnöke, Szigetvári Viktor bejelentést tett az MNB-nél, mint piacfelügyeletnél többek közt bennfentes kereskedelem gyanúja miatt. Erre a jegybank közölte: a részvényátruházás tényét a piacmonitoring tevékenysége keretében figyelemmel kísérték, s nem találták indokoltnak vizsgálatot indítani.