A két integrációs szervezet összehangolja tevékenységét a migrációs válság kezelésében, koordinálja lépéseit a Krím Oroszország általi illegális annektálása óta, az EU gazdasági szankciókat fogadott el, a NATO a hidegháború vége óta nem látott módon megerősítette a kollektív védelmet az észak-atlanti szövetség keleti szárnyán – mutatott rá Mogherinivel tartott közös sajtóértekezletén Jens Stoltenberg. Mint jelezték, júniusban az EU új biztonságpolitikát fogad el, a NATO pedig július elején tartja csúcsértekezletét Varsóban. A NATO és az EU egyebek mellett az információmegosztás, a kíbervédelem, a stratégiai kommunikáció és a civil társadalom felkészítése terén koordinálja tevékenységét.
A NATO-főtitkár közölte, a csütörtök esti vacsorán tárgyaltak a NATO-Oroszország viszonyról. Kettős megközelítésről állapodtak meg, egyfelől az erős védelem és elrettentés, másfelől a politikai párbeszéd szükségességét hangsúlyozva. Várhatóan még a NATO-csúcs előtt újra összehívják a NATO-Oroszország Tanács ülését. A tanács a Krím annektálását követően, 2014 áprilisában felfüggesztette az együttműködést, azóta csak három alkalommal, nagyköveti szinten tárgyaltak.
Ami a NATO keleti szárnyának erősítését illeti, Philip Hammond brit védelmi miniszter a tanácskozás után a Reuters tudósítása szerint elmondta, hogy Kelet-Európában mintegy 3500 katonával, öt zászlóaljjal erősítheti jelenlétét az észak-atlanti szövetség, a pontos számokról a NATO védelmi minisztereinek jövő hónapban esedékes tanácskozásán döntenek. Az erősítés kisebb kelet-európai parancsnokságok létesítését, rendszeres gyakorlatozást, csapatok rotációját jelenti, s a NATO gyorsreagálású erő bevetésére harci felszerelést is tárolnak majd térségünkben. Az Egyesült Államok két zászlóalj, Nagy-Britannia és Németország egy-egy zászlóalj parancsnokságát vállalja.
A külügyminiszteri tanácskozáson elvi megállapodásra jutottak arról is, hogy a NATO 2016 után is fenntartja jelenlétét Afganisztánban az Eltökélt Támogatás misszió keretében. További segítséget nyújtanak az afgán biztonsági erőknek, az eddigi anyagi hozzájárulás már meghaladta az 1,4 milliárd dollárt. A tagállamoktól új felajánlásokat várnak, s Stoltenberg főtitkár közölte, biztos abban, hogy a varsói csúcstalálkozón bejelentik a misszió 2020-ig való meghosszabbítását. Ezt kulcsfontosságúnak tartják az afgán biztonsági erők képességeinek megerősítése, Afganisztán fenntartható védelmi rendszerének kiépítése szempontjából.