Orbán Viktor;Bill Clinton;Kossuth Rádió 180 perc;

A kormányfő mindenütt a nyílt társadalom árnyékát látja FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

- Orbán sorosgyörgyözött, de nekiment Brüsszelnek is

Több tiszteletet követelt az Egyesült Államok volt és jelenlegi vezetőitől és sorosgyörgyözött egy jót tegnap reggel a Kossuth Rádióban a miniszterelnök. "Úgy kerültünk ebbe a történetbe, mint Pilátus a krédóba", Bill Clinton az amerikai választási kampány részeként bírálta a magyarokat és a lengyeleket, a sértés persze ettől még sértés marad - reagált a volt amerikai elnök keddi szavaira Orbán Viktor. "A száj Clintoné, de a hang Soros Györgyé" - fogalmazott.

Brüsszel meg fog hátrálni - a népszavazást ott sem lehet lesöpörni az asztalról. Meg kell akadályozni, hogy létrehozzák a migránsok állandó elosztási rendszerét - üzente hallgatóinak tegnap, pénteki rádióinterjújában Orbán Viktor. A kormányfő arra figyelmeztetett, ha megengedjük, hogy bevezessék a kötelező kvótát, "10-20 év múlva nem ismerünk rá Budapestre". Akinek van gyereke, számoljon azzal, hogy 15 év múlva meg fogja tőle kérdezni, miért engedte, hogy ilyenné váljon az ország? A kvótareferendum kampányának a részeként a miniszterelnök elmagyarázta, a népszavazás arról szól, hogy milyen Európai Uniót akarunk. Megismételte, a menekültkérdés elsősorban nem emberi jogi, hanem biztonsági kérdés. A migránsáradat befogadása ugyanis lehetetlenné teszi a biztonságos életet. Nem távolodni kell az EU-tól, hanem átalakítani, hogy képes legyen megvédeni a határait, identitását, amit most a migránsáradat veszélyeztet - fogalmazott.

Méltatlanul bánnak Brüsszelben a lengyelekkel, időnként megsértik őket, nem adják meg a kellő tiszteletet. Pedig a lengyelek a saját kezükben tartják a sorsukat, és "akármennyire nagyfiúknak is gondolják magukat Brüsszelben, ezt a csatát a lengyelekkel szemben Brüsszel sosem fogja megnyerni". Miután mindezt elmondta, Orbán elkezdett sorosgyörgyözni. Megismételte, amit már más kormánytagoktól is hallhattunk, hogy a betelepítést a "Demokrata Párt egyik legfontosabb finanszírozója", Soros György szorgalmazza, ráadásul az üzletember muszlimok millióit hívná Európába.

Ez a magyarázata Bill Clinton legutóbbi nyilatkozatának, amely azzal vádolta a lengyel és a magyar társadalmat, hogy putyinista, autoriter rendszerek kialakítását támogatja. "Úgy kerültünk ebbe a történetbe, mint Pilátus a krédóba. Egy amerikai választási kampány logikájából lehet leginkább megérteni, mit miért mondtak. Ettől még a tiszteletlenség tiszteletlenség, a sértés pedig sértés marad" - fejtette ki a kormányfő, aki több tiszteletet vár el az Egyesült Államoktól. Magyarország akadályát jelenti ennek a Soros-féle amerikai tervnek, "nem is fogják azt itt végrehajtani, amíg Magyarországnak nemzeti kormánya van". Nem tagadta, hogy tetszett neki, amit Jaroslaw Kaczynski, a lengyelországi kormányzó Jog és Igazságosság párt elnöke mondott az ügyben, vagyis hogy Bill Clintonnak orvoshoz kell fordulnia. A volt amerikai elnök szavait maga úgy kommentálta: "a száj Clintoné, de a hang Soros Györgyé", az üzletemberhez köthető, vagy Orbán szerint kötődő magyar szervezetekről pedig háttérhatalomként beszélt, amelynek az ellenzéknél nagyobb a befolyása.

A kormányfő mindenütt a nyílt társadalom árnyékát látja FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

A kormányfő mindenütt a nyílt társadalom árnyékát látja FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD

Migránsok nem kellenek a miniszterelnök szerint, mert Európa kisebb létszámmal is élhető és fenntartható, fiatalokra viszont szükség van, de ahhoz, hogy több gyerek szülessen megfelelő családpolitikára van szükség. Orbán ilyet akar, ám, hogy ezt megteremtsék és az eredmény is látsszon, a Fidesznek kell még "egy-két parlamenti ciklus".

A kormány mindent megtesz, hogy elszigetelje Magyarországot Európában és elszigetelje az Egyesült Államoktól is - kommentálta az interjút Tóbiás József az MSZP elnök-frakcióvezetője. Elfogadhatatlan, hogy a kormányfő vagy a kormány bármely tagja demokratákat, a szabadság letéteményeseit, az EU és az Egyesült Államok együttműködését ilyen módon minősítse, ez nem szolgálja Magyarország javát, ellentétes az ország hosszú távú érdekeivel, tette hozzá. A kormánytagok utóbbi napokban tett nyilatkozatai a Liberálisok szerint "paranoid tüneteket" mutatnak, "jól kifejlett üldözési mániára" utal ugyanis, hogy "minden mögött Soros Györgyöt látják".

Szent-Iványi István, az ellenzéki párt külpolitikai szakértője tegnap arról beszélt, az Egyesült Államok a menekültválság kezelése miatt kritizálja legkevésbé Magyarországot, a korábban is érkező negatív megjegyzések sokkal inkább a demokrácia elégtelen teljesítményéről szólnak. A kormány elveszítette józan ítélőképességét és tévképzetek rabjává vált, ami hatalmas veszélyt jelent. A DK szerint Orbán "ismét nekirontott egykori jótevőjének". A miniszterelnök ugyanis, akár például a fideszes Szájer József, Németh Zsolt, illetve Kovács Zoltán kormányszóvivő is a magyar származású amerikai üzletember pénzén képezhette magát. "Orbán - talán orosz érdekektől vezérelve - tudatosan rombolja transzatlanti kapcsolatainkat, veszélybe sodorja ezzel Magyarország biztonságát" - reagált a kormányfő kijelentéseire Ara-Kovács Attila. Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke a Klubrádióban arra figyelmeztetett, a sorosgyörgyözés sokakban akár antiszemita indulatokat kelthet. Török Gábor Facebook-oldalán azt írta: "A magyar kormány kommunikációja most már miniszterelnöki szinten is egy 86 éves öregembertől félti az országot. Nem lehetne ennél jobbat kitalálni?"

"Nem vagyok benne biztos, hogy méltó a válaszra". Ezt már Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője mondta Lázár János csütörtöki szavaira reagálva az AP hírügynökség tudósítása szerint. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kijelentette, Barack Obama amerikai elnöknek fontos, hogy Európában minél több muszlim legyen, "Obama zászlóvivője pedig... Soros György".

Miközben a kormány tagjai már naponta ostorozzák az amerikai vezetőket, állítólag valóban rombolva ezzel a transzatlanti kapcsolatokat, Szijjártó Péter a NATO külügyminisztereinek brüsszeli tanácskozásáról azt üzente, az EU és a NATO együttműködésére minden eddigieknél nagyobb szükség van, mivel az európai biztonságot súlyos mértékben rontja a bevándorlási válság.

Összekaptak a fideszes miniszterek
A Magyar Nemzet úgy értesült, hatalmi harcok kezdődhettek a Fideszben a most létrehozandó Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemzőközpont (TIBEK) felügyeletéért. Bár a szervezet Pintér Sándor alá tartozna, a lap úgy tudja, Lázár János is felügyelné az új titkosszolgálatot. A lap szerint a kancelláriaminiszter régi vágya, hogy a titkosszolgálatok teljes vertikumát felügyelhesse, és úgy tudják, a Fideszen belül néhányan kifogásolják, hogy egy ilyen mennyiségű információval rendelkező szervezet Pintér irányítása alá kerüljön. Bár a Belügyminisztérium által elkészített terrorellenes javaslatcsomagot az ellenzék is támogatja, a törvényalkotási bizottság csütörtöki ülésének napirendjéről az utolsó pillanatban mégis lekerült a javaslatcsomag. Gulyás Gergely, a testület fideszes elnöke ezt azzal indokolta, hogy további módosítások várhatók. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy ez is Lázár kérése volt.



Bitay Márton az állami földekkel kapcsolatban számtalan gazdát - kicsit és nagyot egyaránt - fogadott, ez minden állami vezető munkájával együtt jár. Véletlenszerű találkozóikat azonban még az államtitkárok sem tudják befolyásolni - közölte Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter az LMP-s Sallai R. Benedek írásbeli kérdésére válaszul.