- Mik a célkitűzései a Budapesti Nyári Fesztiválnak?
- Fontos, hogy olyan művészi produktumok jöjjenek létre a nyári szezon alatt, amelyek újdonságnak számítanak. Valami pluszt adnak ahhoz képest, ami a kőszínházi évadban látható, hallható. Az is lényeges, hogy nyáron olyan produktumok szülessenek, amik tovább tudnak élni akár évadokon keresztül. Szintén lényeges, hogy olyan külföldi fellépőket tudjunk hozni, akik minősítik a fesztiválunkat. Közösségi helyként is akarunk funkcionálni, erre az adottságaink nagyon alkalmasak. Megjelenik nálunk a képzőművészet, fotóművészet, vannak gyerek- és családi programok. Mind a Margitszigeti Szabadtéri Színpadnak, mind a Városmajori Színpadnak igen fontos a küldetése. Az utóbbiba például olyan előadásokat tudunk fogadni, amelyek egyfajta megmérettetésen keresztül kerültek be a Színházi Szemle sorozatba. A közönség minőségi válogatást láthat.
-Attól, hogy a Budapesti Tavaszi Fesztiválért is ön a felelős, több lett az anyagi forrás?
- Ettől még két teljesen különböző cég szervezi a programokat, csak én vagyok köztük az összekötő. Minden évszakban van fesztiválom, ez igen nagy öröm számomra.
- Mennyi az idei Nyári Fesztivál költségvetése?
- Négyszáz millió forint fölött van mindennel együtt.
-Kicsit odébb, a Fertő tó túloldalán, például Mötbisch-ben, egyetlen nagyszabású nyári produkció kiállítása nyilvánvalóan sokkal többe kerül.
- Az Ausztria, ez pedig Magyarország. Természetesen vannak előnyei annak, ha egy produkciót igen jól dotálnak, ahogy ez az őszi és tavaszi fesztiváloknál elő is fordul. A főváros maximálisan odateszi magát annak érdekében, hogy a Nyári Fesztivál magas színvonalú programsorozat legyen.
- Azért hosszú ideig feltűnő volt, hogy egy sokkal kisebb város, Szeged, mennyivel többet ad a szabadtéri játékaira, mint Budapest.
- Igen, de az utóbbi években az az összeg, ami hiányzott volna, a fővárosi önkormányzat és a közgyűlés támogatásával, rendelkezésünkre állt.
- Ön is panaszolta már, hogy csúcssztárokat nem tud hívni.
- A csúcssztárokat az Operaházon, Művészetek Palotáján kívül, azt hiszem, hogy nálunk máshol sem tudják megfizetni.
- De azért szükség lenne rájuk a Margitszigeten is.
- Egészen biztosan nekem is jól jönnének a Margitszigeten. De nem feltétlenül ez a siker záloga. Ha szélesebb horizontot nézünk, akkor fontos az, hogy ezek a művészek eljönnek Budapestre. És ugyanígy, a Nyári Fesztivál is hozzátartozik a város arculatához. A nyári időjárási viszontagságok miatt van bennem egy kis félsz, hogy egy-egy ilyen, az átlagosnál sokkal nagyobb befektetést rizikózzak-e meg. Az idei évben azt gondolom, hogy nagyon komoly művészek és produkciók érkeznek hozzánk. A Globe Színház, Shakespeare halálának négyszázadik évfordulója kapcsán visszajön hozzánk A két veronai nemessel. Két évvel ezelőtt a Hamlettel voltak itt, telt ház előtt játszottak. A Monte Carlo Balett a Rómeó és Júliával érkezik. Fiatal sztárok jönnek a Három tenor produkciónkhoz, vagy Yuja Wang érkezik a Kocsis Zoltán által vezényelt hangversenyhez. Kiváló művészek, kiváló előadásokat fognak produkálni. Miklósa Erika partnerének jön a Traviatába Giuseppe Filianoti, Rost Andreához az Otellóba Marc Heller. Ők a nagy színházak állandó vendégei. Új színházi és opera produkciókat hozunk létre. Fontos, hogy széleskörű közönséget tudjunk magunkénak, ez évek alatt nagyon szépen kialakult. Ez köszönhető a Margitszigeti Szabadtéri Színpad felújításának is, most nagyon jó állapotban van a színházunk. Minden évben keresünk valamit, amire fel tudjuk fűzni a nyári programsorozatot. Idén a romantika évében vagyunk. A romantika, a zöld környezet, a természetben való séta lehetősége, a Városmajorban és a Margitszigeten is adott. Romantikázva, sétahajóval lehet megérkezni a Margitszigetre. Hirdettünk egy olyan fotópályázatot, amibe egy kicsit önmagát is belekomponálja a versenyző. Minél szélesebb palettával kívánunk jelen lenni. A hangulatra, a kísérő programokra is hangsúlyt helyezünk. Ezért vannak például a víztorony - kilátóban kiállítások.
- Idén is a Nemzeti Filharmonikusok koncertje nyitja a programsorozatot.
- Ez már hagyomány. Június 10-én, Szent Margit napján indul a fesztivál, és egészen augusztus végéig tart. A Magyar Állami Operaházzal közös bemutatónk a Traviata, Miklósa Erika nálunk énekli először a címszerepet. Bereményi Géza Shakespeare királynője című darabját már két éve dédelgetem, most a kaposvári Csiky Gergely Színház társulatával, és Udvaros Dorottyával a címszerepben lesz látható. A Városmajorban lesz az ősbemutatója.
- Ez az a darab, ami Zalaegerszegen már ment Bereményi saját rendezésében, de azóta átírta?
- Átírta az egészet, teljesen más lett, igazi Bereményis. Egészen nagyszerű. A Három tenor produkciónk azért fontos számunkra, mert nagy reform volt, amikor az operaszínpadokról, koncerttermekből egyszer csak kilépett az opera műfaja. A három igazi sztárnak köszönhető, hogy elkezdték énekelni az operaslágereket együtt, és ezzel népszerűsítették a műfajt. Emiatt ma már nem csak a klasszikus zenét fogyasztók élvezik, kedvelik az opera műfaját. Ezért szeretném a három tenort kicsit feléleszteni az emlékeinkben. Ez a nyárban nagyon kellemes kikapcsolódás. A Rádiózenekar pedig Oscar-díjas filmek zenéjét játssza majd, ez már megszokott programunk. Augusztus huszadikán a Virtuózokkal, a régiekkel és az újakkal is meg külföldi vendéggel is köszöntjük az ünnepet. Jó néhány dzsessz koncertünk is van. Azt gondolom, hogy mindenki találhat magának kedvére valót, nagyon remélem, hogy sikeres, jó hangulatú előadásoknak lehet jó időben részese a közönségünk.