forint;Fitch;hitelminősítő;

FOTÓ: Thinkstock

- Maradhatunk a bóvliban

Átmeneti erősödés után tegnap négy havi mélypontra zuhant a forint árfolyama a meghatározó devizákkal szemben. Így szerdán már egy euróárt 316 forintnál is többet kellett fizetni a devizapiacon és az amerikai dollár is vissza kúszott a 280 forint fölötti árfolyamra. Nem túl nagy viasz, hogy általában is a feltörekvő piacok fizetőeszközei szintén gyengültek.

Az elemzők szerint a gyengélkedés egyik oka, hogy felerősödtek azok a piaci félelmek, hogy a vártnál korábban és gyorsabb Fed-kamatemelési ciklust indulhat és ez nyomás alá helyezte a feltörekvő piaci devizákat, s ez lökhette a forintot a 317 forintos euró szint köztelébe. Az elemzők erre az évre nem zárták ki az akár 320 forintos euróárfolyamot sem.

A forint valószínűleg nem ragad be ezen a szinten, a gyengülés csak átmeneti lesz és várhatóan visszatér az euró árfolyama a 310-315 forintos sávba - mondta a Népszavának Török Zoltán. A Raiffeisen vezető elemzője megjegyezte, lehetnek speciális magyar okok is a hullámzás mögött. Így például az alapkamat további lefaragásáról, az állampapír hozamszintek növekedéséről megjelent jegybanki nyilatkozatok is alááshatták a forint erejét. Ezt csak tetézte az a várakozás, hogy elmarad holnapi felminősítés és a Fitch hitelminősítő is továbbra is a bóvli kategóriában hagyja Magyarországot.

Nem áll meg a lábán a magyar energiastratégia, hiszen a tervezett bővítések ellenére az elmúlt évben csökkent az ország energiaigénye - mondta Jávor Benedek a Fenntartható energia forgatókönyv Magyarország számára című konferencián szerdán. Hozzátette, a kormánynak nincs alternatívája arra az esetre, ha a paksi bővítés valamiért nem valósul meg, holott a bővítés körüli bizonytalanság okot ad a félelemre. Az Európai Unió célja, hogy különválassza a gazdasági növekedést az energiaigény növekedésétől, ami Magyarországnak egyelőre nem sikerült, így a kormány igénybecslései nem vehetőek komolyan - tette hozzá.