Szegeden ötven önkormányzati óvoda működik, s folyamatosan újítja meg őket a város uniós forrásokból. Az idén is több tízmillió forintot szánnak erre a célra. A sokszínű város képéhez tartozik, hogy a város szerb és német nemzetiségi óvodai nevelést is nyújt.
A város szorosan együttműködik az egyetemmel a tehetséggondozásban és a kulturális programokban: az önkormányzat ösztöndíjjal támogatja a tehetséges és a hátrányos helyzetű hallgatókat, és forrást biztosít az egyetemi kulturális fesztiválokra.
Szegeden egyházi, egyetemi és hét alapítványi óvoda is működik. Az összesen több mint ötven általános és középiskolában pedig több tízezren tanulnak. Az informatikai képzésektől az egészségügyön át a gépészetig széles a választék. A város 10 milliárd forintot költött az iskolákra az elmúlt tíz évben – több tucatnyi intézmény lett korszerűbb, szebb és nagyobb is. Az intézmények energetikai fejlesztései folytatódnak.
A Szegedi Tudományegyetem több mint hétezer dolgozójával és 23 ezer hallgatójával Magyarország egyik legnépszerűbb, nemzetközileg is magasan jegyzett felsőoktatási intézménye. Az SZTE a Quacquarelli Symonds 2016-ban nyilvánosságra hozott, a felsőoktatási intézmények tudományterületek szerinti toplistáján hét tudományterületen is bekerült a legjobb 400 egyetem közé. Az SZTE a UI Green Metric Ranking of World Universities toplistáján a világrangsorban a 29., Európában a 15., Magyarországon a legzöldebb felsőoktatási intézmény.
Az egyetem hallgatói 13 képzési területen tanulhatnak – egyes szakterületeken angol, francia és német nyelven is. Az egyetemen már több mint 2500 külföldi diák tanulhat 47 teljes idejű nemzetközi képzésben. Az intézmény kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenysége nemzetközi szinten is elismert. Az egyetem a régió és az ország egyik vezető kulturális, gazdasági és szellemi központja.