Hétfőn indított nagyszabású támadást az iraki hadsereg, hogy visszafoglalja az Iszlám Államtól (IS) Rutba városát a nyugat-iraki Anbár tartományban, s eközben folytatódott a hetek óta zajló előrenyomulás irka második legnagyobb városa, Moszul irányába is. A hadműveletben kommandósok, katonák, rendőrök, félkatonai szervezetek harcosai és határőrök is részt vesznek, harckocsikkal és tüzérséggel, az iraki és az amerikaiak vezette koalíciós légierő támogatásával. A terrorcsoport egyre inkább visszaszorul, jelentős területeket veszített el az utóbbi időben Irakban. Kormányzati jelentések szerint már csak az ország területének 14 százalékát tartja felügyelete alatt az IS. A terroristák erőssége még mindig Anbár tartomány, ahol Fallúdzsa városát is ők irányítják, s az ő kezükön van Ninive tartomány nagy része is, a annak központjával, Moszullal együtt.
Az egyre inkább sarokba szoruló IS merényletek sorozatával kompenzál, bizonyítva, hogy képes bármikor beszivárogni a kormányerők által felügyelt településekre. A bagdadi merényletek rendkívüli módon elszaporodtak a főváros síiták lakta negyedeiben. Csak a múlt héten több mint százan vesztették életüket terrorcselekménynek köszönhetően, tegnap pedig újabb robbantás sorozat rázta meg Bagdadot. Lapzártánkig ugyan még senki nem vállalt felelősséget a tegnapi robbantásokért, de az elkövetés módja ugyanaz volt, mint az IS által vállalt előző esetekben. Tegnap összességében a három öngyilkos pokolgépes merényletben 63 ember vesztette életét és több mint százan sérültek meg.
A szíriai válságrendezési próbálkozások is folytatódtak tegnap. Az Aleppo kormányzati ostroma miatt megszakadt genfi béketárgyalások ezúttal Bécsben folytatódnak. Az ENSZ égisze alatt 17 ország képviselőinek részvételével kezdődtek újra az egyeztetések az osztrák fővárosban. A szíriai helyzet súlyossága miatt a bécsi egyeztetések célja a tartós fegyvernyugvás elérése mellett a humanitárius segítségnyújtás megteremtésének lehetősége illetve a tartós rendezést szolgáló politikai átmenet előkészítése. Genfben a szíriai szembenálló felek csak közvetve tárgyaltak, Staffan de Mistura, az ENSZ szíriai különmegbízottjának közvetítése révén. A szíriai rendezés kapcsán azonban egyelőre nem közeledtek az álláspontok. A Nyugat és a szíriai ellenzék továbbra is azt képviseli, hogy Bassar el-Aszad szír elnök elmozdítása nélkül nem képzelhető sem átmeneti, sem tartós rendezés. Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter is úgy nyilatkozott, hogy a politikai átmenetre szükség van, mert nem lehet hosszútávú jövője Szíriának Aszad elnökkel. Épp ezért arról is egyeztetni kell az ENSZ égisze alatt zajló bécsi megbeszéléseken, hogy milyen átmeneti kormány jöjjön létre, milyen menetrend szerint – mondta a német diplomácia vezetője.
Oroszország mindeddig hajthatatlannak tűnt abban, hogy a rendezésnek nem elengedhetetlen feltétele Aszad menesztése. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azonban Bécsben tegnap mintha új hangot ütött volna meg, némileg eltávolodott a korábbi moszkvai állásponttól. Lavrov úgy fogalmazott, „Oroszország nem Aszadot támogatja, hanem az ő harcát a terrorizmus ellen”. Moszkva szerint Aszad hadseregének kulcsszerepe van a terrorellenes küzdelemben.