úszó Eb;úszás;Hosszú Katinka;

MTI Fotó: Kovács Anikó

- Hosszú Katinka arannyal kezdett a vizes Eb-n

Hosszú Katinka 400 méter vegyesen aranyérmet szerzett az úszók londoni Európa-bajnokságán. A szám másik magyarja, Jakabos Zsuzsanna a dobogó legalsó fokára állhatott. A nyitónap első magyar érmét Bernek Péter szerezte, miután a 400 méter gyors fináléjában harmadik lett.

Már délelőtt sejteni lehetett, hogy Hosszú Katinka 400 méter vegyesen csak saját magával és az idővel versenyez majd az esti fináléban az úszók londoni kontinensviadalán. Az Iron Lady ugyanis Eb-csúccsal, majd’ hét másodperccel (4:30.97) jobb idővel jutott a döntőbe, mint brit riválisa, Aimee Willmott (4:37.49). A fináléban is nagyszerűen úszott Katinka, s hét ezreddel megjavítva elődöntős idejét, újabb Európa-bajnoki csúccsal diadalmaskodott, így zsinórban harmadszor lett kontinensgyőztes ezen a távon. Hosszú pályafutása kilencedik egyéni nagymedencés Európa-bajnoki címét szerezte, ezzel beérte a magyar örökrangsorban a nőknél élen álló Egerszegi Krisztinát.

„Csodálatos három és fél év van mögöttem, élveztem az utazás minden pillanatát - nyilatkozta az aranyérem után Hosszú Katinka, aki 200 méter háton a harmadik legjobb idővel jutott a mai fináléba. - Ez a mai nap tényleg arról is szólt, hogy a rossz emlékek végleg törlődjenek ebben az uszodában – és ez ma sikerült. Az Európa-bajnokságon nincs rajtam semmi nyomás, kifejezettem ez az érzésem, hogy csupán az a dolgom, hogy élvezzem ezt a versenyt.”

Hosszú arany-, Jakabos bronzérmes 400 méter vegyesen. MTI Fotó: Kovács Anikó

Hosszú arany-, Jakabos bronzérmes 400 méter vegyesen. MTI Fotó: Kovács Anikó

A szám másik magyarja, Jakabos Zsuzsanna szintén remekelt, s harmadik helyen végzett. „Nagyon örülök, mert az ezüst is túl messze volt most, ennél több nem volt ebben. A vállműtétem óta ez az első egyéni érmem, úgyhogy én most boldogabb vagyok, mint az arany- vagy az ezüstérmes” - mondta a győri versenyző.

Hogy a férfiak se maradjanak érem nélkül arról Bernek Péter gondoskodott. A BVSC versenyzője 400 méter gyorson harmadik lett 3:46.81 perces idővel, egyéni legjobbjától (3:46.29) nem sokkal elmaradva. A magyar úszó pályafutása során először végzett dobogón nagymedencében.

MTI Fotó: Kovács Anikó

MTI Fotó: Kovács Anikó

„Gyakorlatilag el sem fáradtam, annyira sem, mint reggel. Ez most nem állt össze, de inkább most, mint az olimpián. Ez olyan pont semmilyen volt - fogalmazott csalódottan a verseny után Bernek. - Kielemezzük, mi volt a hiba, az volt az érzésem, hogy még maradt bennem, van még mit csiszolni rajta, mert 3:45-re számítottam. Most 250-nél indultam meg, ki kellett ezt is próbálni, mint sok minden mást is, hogy Rióban a legjobb legyen.” A számot az olasz Gabriele Detti nyerte meg.

A Holoda Péter, Takács Krisztián, Bohus Richárd, Kozma Dominik összetételű 4x100-as gyorsváltó országos csúccsal az ötödik helyet szerezte meg. A 4x100 méteres magyar női gyorsváltó a korábbi tervekkel ellentétben nem állt rajthoz. Ebben a számban a hollandok diadalmaskodtak.

A keddi magyar program
Nők:
100 méter mell (Sebestyén Dalma)
100 méter gyors (Hosszú Katinka, Késely Ajna, Verrasztó Evelyn)
4X100 vegyes vegyesváltó
200 méter hát (Hosszú Katinka, Burián Katalin)
Férfiak:
200 méter gyors (Bernek Péter, Kis Gergő, Kozma Dominik, Telegdy Ádám)
200 méter vegyes (Cseh László Grátz Benjámin)
1500 méter gyors (Gyurta Gergely, Rasovszky Kristóf)
50 méter pillangó (Cseh László)
100 méter hát (Balog Gábor)
4X100 vegyes vegyesváltó
Az előfutamokat magyar idő szerint délelőtt 11 órától rendezik, míg az elődöntőkre és a döntőkre 19 órától kerül sor, s élőben közvetíti az M4.

Vissza fogunk kapaszkodni a nemzetközi futballban, nemcsak a válogatott, hanem a klubok is sikeresek lesznek - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Felcsúton, a Puskás Suzuki Kupa döntője után.