taxis demonstráció;Uber;

Újabb támadásra készül a kormány az uberezők ellen FOTÓ: EUROPRESS/GETTYIMAGES/ADAM BERRY

- Vita a Parlamentben - Blokkolják az Ubert?

Ma tárgyalja az Országgyűlés Seszták Miklós, nemzeti fejlesztési miniszter törvényjavaslatát, amely gyakorlatilag lehetővé tenné hogy a hatóságok blokkolják az alkalmazást. Az év eleje óta csaknem 3,6 millió forint mulasztási bírságot szabott ki Uber-szolgáltatókra a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Annak ellenére, hogy egy 2016 februárban életbelépő kormányrendelet lehetővé tette a jogosulatlanul taxizóknál a rendszámtábla levételét, továbbá az engedély nélküli taxis diszpécserszolgálatot ellátó szervezetek 300 ezer forintra bírságolását, a Parlament kétnapos ülésén további szigorításokról tárgyalnak a képviselők az Uber betilthatóságáról.

Az "engedély nélkül, személygépkocsival végzett személyszállító szolgáltatáshoz kapcsolódó jogkövetkezményekről" szóló törvényjavaslat lényegében az Uber ellehetetlenítését szolgálja. A friss javaslatot Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter nyújtotta be, a legfontosabb intézkedések az alábbiak:

- A közlekedési hatóság elrendelheti az engedély nélküli személyszállítási szolgáltatást biztosító vagy népszerűsítő hírközlő hálózat hozzáférhetetlenné tételét. Ez a gyakorlatban a szolgáltatás blokkolását jelentheti.

- A blokkolás egy évre szól, végrehajtását pedig a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) ellenőrzi majd.

- A blokkolás alapja az lesz, ha egy szolgáltatás nem felel meg a kormány rendeletében meghatározott diszpécserszolgálati vagy önálló diszpécserszolgálati tevékenységre vonatkozóan megállapított követelményeknek.

- A jövőben az engedély nélküli személyszállításon kapott sofőröket 9 büntetőponttal sújtják.

Ha egy szolgáltató a blokkolásnak nem tesz eleget, akkor 50 000-200 000 forint közötti bírsággal sújtható, ami többször is kiszabható.

A törvényjavaslat egyik célja annak biztosítása, hogy az egyéb megelőző hatósági intézkedések eredménytelensége esetén akadályozza meg a jogellenesen működő taxi, vagy taxi jellegű diszpécser-szolgáltatásokhoz való internetes hozzáférést. Az előterjesztés szerinti törvénymódosítás ennek megfelelően lehetővé teszi, hogy a fővárosi/megyei kormányhivatal (mint közlekedési hatóság) elrendelhesse az olyan internetes tartalom blokkolását, amely közvetlen hozzáférést biztosít a jogellenes diszpécser-szolgáltatáshoz vagy közvetlenül népszerűsíti a jogellenes diszpécser-szolgáltatást, az igénybevételhez szükséges lépések bemutatásával - olvasható a javaslat indoklásában.

Bírságolnak, de nem elég hatékonyan
Az év eleje óta csaknem 3,6 millió forint mulasztási bírságot szabott ki Uber-szolgáltatókra a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a revizorok kiszűrtek 20 adószám nélküli sofőrt, és a rendőrséggel, valamint a BKK-val közösen végzett ellenőrzéseken 4 rendszámot is levettek uberes kocsikról.
A NAV két revizora "próbafuvar" keretében veszi igénybe az Uber-szolgáltatást. Az érkezési címen a közlekedési központ és a rendőrség munkatársai fejezik be az ellenőrzést. A revizorok az adózási szabályok megszegéséért mulasztási bírságot szabhatnak ki, a BKK a taxizásra vonatkozó engedélyek és feltételek meglétét vizsgálja, melyek hiánya esetén a rendőrség leveheti az autó rendszámát.
Az adóhivatal nem csak azt ellenőrzi, hogy a sofőr ad-e szabályos számlát és van-e adószáma. A revizorok tapasztalata szerint a szolgáltatást számos esetben olyan személygépkocsival végzik, amely egy cég tulajdonában van, a sofőr pedig egy másik társaság alkalmazottja. A NAV ezekben az esetekben a cégeknél is megvizsgálja a működés és a foglalkoztatás szabályszerűségét.
Az Uber-sofőrök a tevékenységet egyéni vállalkozóként vagy gazdasági társaság alkalmazottjaként végezhetik, tehát adószám és bejelentés mindenképpen szükséges. Mindemellett a szolgáltatáshoz egyéb adókötelezettségek is tartoznak, például számlát kell adni, bevallást kell készíteni és nem utolsó sorban, adót kell fizetni - emlékeztet a NAV a közleményben.
Mindezekkel az eredményekkel a taxisok nem elégedettek, akik az elmúlt időszakban többször is demonstrációt tartottak, mondván: a kormány nem veszi komolyan követeléseiket, nem vettek le elég rendszámot és nem bírságoltak elég "fekete fuvarozót".


Lásd még: Betiltják az Ubert? - Ismét megbéníthatják a fővárost a taxisok

Merjünk bármilyen nagyot álmodni, hogy valóra váltsuk „a magyar égre magyar ufót” (mocsárba süppedt piacbarátok gúnyolta) kormányzati célját, még álmunkban is látnunk kell, szorgos aprómunka nélkül nem megy - írja holnap megjelenő jegyzetében Friss Róbert.