bécsi tévévita;

- Iszapbirkózás a bécsi tévévitán

Zűrösen zajlott az elnökjelöltek tévévitája Ausztriában. Egy héttel az elnökválasztás második fordulója előtt moderátor és kijelölt témák nélkül ültek a kamerák elé, a vita kölcsönös vádaskodásba, egymás sértegetésébe torkollott – számoltak be róla német lapok.

A Zöldek által támogatott, 72 éves Alexander Van der Bellen és a jobboldai radikális Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnökjelöltje, a jobboldali populista, 45 éves Norbert Hofer csatázott egymással. Politikai elemzők a vitát „iszapbirkózásként” jellemezték.

A 45 perces vitában az érdemi kérdések, így az Európai Unióhoz fűződő viszony vagy a magas munkanélküliség elleni harc nem kerültek szóba. Jórészt a közösségi médiában megfogalmazódott vádakon rágódtak. Van der Bellen azzal vádolta Hofert, hogy nem ért a gazdaságpolitikához, a szabadságpárti jelölt pedig azzal vágott vissza, hogy az egyetemi professzor egyetlen pillanatig sem dolgozott a gazdaságban. A zöldpárti professzor a vitában hangsúlyozta, Ausztria hírnevén súlyos csorba esik, ha az FPÖ jelöltjét választják meg államfőnek.

„Az együttműködő és az autoriter politikai stílus között kell választani” – mondta Van der Bellen. Hofer szerint ugyanakkor csak a Zöldek szokásos riogatásáról, félelemkeltéséről van szó. Egy bécsi politológus Twitteren úgy vélekedett, a katasztrofális vita után a május 22-i második fordulóban 20 százalékos sem lesz a részvételi arány.

Európa szerte aggodalmat keltett, hogy a szélsőjobboldali Norbert Hofer végzett az első helyen az osztrák elnökválasztás első fordulójában, a néhai Jörg Haider követője 35 százalékot ért el, s ez jóval meghaladta az előzetes felmérések jóslatait.

Ez volt a legjobb eredmény, amelyet a Szabadságpárt valaha elért országos választáson. A zöldpárti Van der Bellen 21 százalékkal lett második, Imgard Griss független jelölt 19 százalékkal végzett a harmadik helyen. Az osztrák államfői poszt jórészt szimbolikus jellegű, az aggodalmat inkább az okozza, hogy mi történik, ha a nyíltan euroszkeptikus és bevándorlásellenes FPÖ a parlamenti választásokon is hasonlóan szerepel.

Az Iszlám Állam (IS) vállalta a vasárnap elkövetett súlyos iraki merényleteket. Az iraki fővároshoz, Bagdadhoz nagyon közel csapott le tegnap az IS. Az Irak és Szíria területén szunnita iszlám kalifátus felállítását célul tűző terrorista szervezet egy állami irányítás alatt lévő gázgyárat robbantott fel. Legalább 14 ember életét veszítette. A terrorveszély miatt a közelben lévő más erőműveket is bezártak.