Venezuela;Maduro;

- Időzített bomba Venezuela

Kormánypárti és ellenzéki tüntetések robbantak ki Venezuelában azt követően, hogy Nicolás Maduro elnök pénteken rendkívüli állapotot és gazdasági szükséghelyzetet hirdetett. A néhai Hugo Chávez utóda azzal fenyegetőzött, hogy államosítják mindazokat az üzemeket, amelyek nem termelnek, a tulajdonosaikat pedig börtönbe zárják.

Maduro közölte, az új dekrétum révén elegendő hatalma lesz ahhoz, hogy elhárítsa az ellenzéki államcsínyt, a gazdasági háborút és stabilizálja az országot a „fenyegető külső és belső veszély” ellenében. Bejelentette azt is, hogy jövő hétvégén a fegyveres erők hadgyakorlatot tartanak, felkészülnek „mindenféle eshetőségre”, akár egy külföldi invázióra is. „Ha kell, fegyverrel védelmezzük meg az országot, a nemzeti alkotmányt” – jelentette ki az államfő.

A venezuelai ellenzék fogadkozik, hogy még idén eltávolítják a hatalomból az államfőt. Több mint 1,8 millióan írták alá az ellenzéki petíciót, amelyben azt kérik, írjanak ki népszavazást az elnök leváltásáról. A nemzeti választási bizottság még nem hitelesítette a május 3-án benyújtott aláírásokat. Ezt öt napon belül meg kellett volna tennie, de már majdnem két hete tanulmányozzák a beadványt. Henrique Capriles ellenzéki vezető, aki korábban az ellenzéki pártok közös jelöltjeként indult Hugo Chávez, majd Nicolás Maduro ellenében, egy szombati nagygyűlésen közölte: „Olyan országot szeretnénk, amelyben nincs sorbanállás, ahol mindenki hozzájut a szükséges gyógyszerekhez. Változásra van szükség.” Capriles Venezuelát időzített bombához hasonlította, amely bármely pillanatban felrobbanhat.

Az elmúlt hónapokban egymást érték a tüntetések, felvonulások. Az ellenzéki pártok többséget szereztek a tavaly december 6-án tartott parlamenti választásokon, az államfő pártja, a PSUV kisebbségbe került. Felmérések szerint a lakosság 70 százaléka támogatja az államfő menesztését.

Elnökké választása esetén Hillary Clinton a férjére, Bill Clinton volt amerikai elnökre bízná a gazdaság fellendítését.