Brazília;Dilma Rousseff;impeachment;

Az elnök támogatói is tüntettek a parlament előtt FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MARIO TAMA

- Bajban Brazília

Három hónappal a riói olimpia előtt, tegnap felfüggesztették hivatalából Dilma Rousseff brazil államfőt. Az országban politikai káosz uralkodik, amely tovább súlyosbítja a közbiztonsági problémákat, ami nem ez a legjobb turistacsalogató reklám az óriási befektetést igénylő ötkarikás játékok előtt.

Hétfőn még úgy tűnt, hogy megússza az alkotmányos vádemelési eljárás megindítását Dilma Rousseff brazil államfő, de tegnap a szenátus 55-22 arányban felfüggesztette hivatalából. A botrány azért tört ki az olimpiára készülő országban, mert felmerült annak a gyanúja, hogy az elnök megsértette a költségvetési törvényt és kozmetikázta az államháztartási mérleget újraválasztása érdekében.

A vád szerint Rousseff mind a 2010-es, mind a 2014-es elnökválasztási kampányára a korrupció gyanúja vetül, azzal vádolják, hogy vesztegetésekből finanszírozta azokat. Decemberben a kongresszus alsóházában nyújtottak be ellene bizalmatlansági indítványt, Rousseff és támogatói puccsról beszéltek. Az elnök máig kitart ezen álláspontja mellett, s bár a felmérések szerint az ország lakosságának 60 százaléka jogosnak és megalapozottnak tartja az eljárást, szép számmal vonulnak ki az demonstrálók az elnökasszony védelmében is.

A szerdán kezdődött és 20 órán át, tegnapig tartó szavazás alatt is heves tüntetések zajlottak ellene és mellette egyaránt. Támogató össze is csaptak a rendőrökkel a parlament előtt. A decemberi bizalmatlansági indítvány óta az elnök és támogatói hónapokon át kampányoltak igazuk mellett, megpróbálták megakadályozni az eljárás elindítását, de miután a Munkáspárt koalíciós partnerei áprilisban kivonultak a kormányból, Rousseff parlamenti támogatás nélkül maradt. A képviselőházi szavazás után tulajdonképpen nem is volt kétséges a szenátusi döntés.

A felsőház tegnap 180 napra felfüggesztette hivatalából Rousseffet, az államfői teendőket alelnöke, Michel Temer veszi át. Az elkövetkezőkben az eljárás során a szenátus a legfelsőbb bírósággal együttműködve vizsgálja meg az elnök elleni vádakat. Az eljárás végén a szenátus kétharmados többséggel dönthet Rousseff végleges leváltásáról is.

A focilegenda eltanácsolja az olimpiától a turistákat

"Brazíliában egyre rosszabb a helyzet. Mindenkinek, aki Brazíliába akar utazni vagy a riói olimpiára, azt tanácsolom, hogy maradjon otthon.

Itt veszélyben lesz az élete. Nem is szólva a rosszul működő kórházakról és a politikai bizonytalanságról" – tette közzé minap a közösségi médiában Rivaldo, a 2002-ben világbajnoki címet nyert brazil labdarúgó-válogatott focistája. A volt sportoló annak kapcsán fogalmazta meg felhívását, hogy Rióban, az olimpiai atlétikai stadion közelében fekvő negyedben meggyilkoltak egy 17 éves lányt, fiútestvérével és mostohaapjával együtt.

Brazíliában valóban súlyos a közbiztonsági helyzet, amit a politikai válság nyomán kibontakozó tüntetések és ellentüntetések csak súlyosbítanak. Az Amnesty International jelentése szerint csak áprilisban 11 ember halt meg Rio szegénynegyedeiben a helyi bandák és a rendőrség közötti összecsapásokban.

A jégtáblák olvadása, a tengerszint emelkedése, a világóceán hőmérsékletének növekedése, a csapadék mennyiségének a csökkenése, a folyók és a tavak kiszáradása, a levegő hőmérsékletének változásai – mindez nem teljes felsorolása annak, hogy milyen következményekkel jár a globális felmelegedés.