menekültek;éves jelentés;IDMC;

- Menekültek saját hazájukban

A fegyveres konfliktusok és természeti katasztrófák következtében otthonaikat elhagyni kényszerülők száma 2015-ben soha nem látott méreteket öltött, derült ki a Norvég Menekültügyi Tanács Belső Menekülteket Figyelő Központja (Internal Displacement.Monitoring Centre - IDMC) szerdán közzéadott éves jelentéséből. Amikor menekültekről beszélünk általában azokra hivatkozunk, akik országaikat elhagyva külföldre távoznak, de azok száma, akik saját országukon belül maradnak, de otthon nélkül, tételesen magasabb.

Az IDMC 2015-ös jelentése szerint számuk a tavaly 40,8 millió volt, ami soha nem látott szomorú rekordot jelent, azt, hogy naponta 66 ezer ember vált belső menekültté. Ugyanakkor azt a tendenciát is igazolja, amit egy évvel korábban az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) is jelzett, miszerint évről-évre növekszik a fegyveres konfliktusok, üldöztetések vagy természeti katasztrófák miatt otthon nélkül maradók száma világszerte. Az UNCHR 2014-re 59,5 millió külső és belső menekültet regisztrált, hangsúlyozva, hogy a szervezet létezése óta sosem volt még ilyen tragikusan nagy ez a szám, ami kétségtelenül továbbra is gyorsan növekedni fog.

Ezt igazolják a norvég IDMC belső menekültügyi adatai. A növekedés legfőbb motorja tavaly is, akárcsak az elmúlt években a szíriai háború volt, amelynek nyomán az ország mára a világ első számú menekült kibocsátójává vált. De szép számmal kényszerültek feladni otthonaikat Irakban és Jemenben is, hiszen e két közel-keleti országban is évek óta gyakorlatilag háború dúl.

2015-ben 8,6 millióval növekedett a belső menekültek száma, s ennek több mint fele, 4,8 millió a közel-keletről és Észak-Afrikából került ki. Jan Egeland, az IDMC főtitkára hangsúlyozta, ez a valaha mért legnagyobb szám, több mint kétszerese a külföldön menedéket keresőkének. A fegyveres konfliktusok miatt a jelzett országokon kívül nagy számban menekülnek Afganisztánon, Közép-afrikai Köztársaságon, Kongón, Kolumbián, Nigérián, Dél-Szudánon belül is.

A természeti katasztrófák azonban még ennél is nagyobb számban űznek el otthonaikból embereket. Tavaly 19,2 millióan maradtak ilyen okból otthon nélkül és váltak belső menekültekké. E téren India, Kína és Nepál a listavezetők.

2015-ben először mérték a szervezett bűnözés és bandaháborúk miatt otthonaikat elveszítők számát – az év végén egymillió ember tartozott ebbe a kategóriába El Salvador, Guatemala, Honduras és Mexikó területén.

A jégtáblák olvadása, a tengerszint emelkedése, a világóceán hőmérsékletének növekedése, a csapadék mennyiségének a csökkenése, a folyók és a tavak kiszáradása, a levegő hőmérsékletének változásai – mindez nem teljes felsorolása annak, hogy milyen következményekkel jár a globális felmelegedés.