A bulvárlap a bírósági papírok alapján azt írta, hogy az úszótrió valószínűleg nem Takáts Zsuzsát, hanem a barátnőjét szemelte ki, akit csak a szerencséje mentett meg.
„Lantos László vádlott 1961. július 2-án ismerkedett meg Zsuzsanna sértettel, aki barátnőivel együtt kint volt a nemzeti sportuszodában. Ekkor – bár Lantos inkább a sértett barátnőjével, XY-nal foglalkozott – megállapodtak abban, hogy a sértett ismét kimegy az uszodába... 1961. évi július hó 4. napján sértett egy másik barátnőjével ment oda, minthogy XY-nak odahaza házimunkákat kellett végeznie." - idézi az iratokat a lap, hozzátéve, hogy a kiszemelt lány távolmaradása sem szegte kedvét Lantos Lászlónak - akinek a felesége tegnap a Tényeknek azt mondta, el sem tudna képzelni magának (és másnak se - a szerk.) jobb férjet -, a sportoló elkérte Várszegi Lajostól a lakása kulcsát, és odainvitálta Takáts Zsuzsannát.
A lap szerint a dokumentumból az is kiderült, hogy a rendőrök nem igyekeztek megakadályozni, hogy a sportolók összebeszélhessenek elfogásuk után. „A három vádlottat a XIII. kerületi rendőrkapitányságról átszállították a Tolnai Lajos utcába. A vádlottakkal gépkocsiba beülő rendőr a szolgálati szabályzat ellenére csak egy darabig volt a rabszállító kocsiban, majd a gépkocsivezető mellé ült előre, így a három vádlott nyugodtan beszélgethetett” – olvasható az anyagban. Ekkor vetette fel Kiss, hogy mondják azt: Zsuzsanna önként közösült velük, de ezért száz forintot kért tőlük, és azért jelentette fel őket, mert neki a száz forintot nem adták meg. Lantos és Várszegi elvetette Kiss javaslatát - foglalta össze a három sportoló elfogása után történteket.
Cáfolják Kiss és Takáts perközösségét
Ahogy lapunk már beszámolt róla, szerdán - miután Kiss lemondott díszpolgári címéről is - a volt úszókapitány ügyvédje jelenlétében találkozott Takáts Zsuzsannával, egy virágcsokrot átnyújtva egykori áldozatának. Ezt megelőzően a két fél úgy mutatkozott be egymásnak, mintha még sose találkoztak volna. Az egykori úszóedző részéről ez nagy fordulat, mert korábban arról beszélt, be akarja bizonyítani, hogy koncepciós per áldozatai voltak, és ügyvédje útján kikérette az ügy levéltárban őrzött iratait. Most viszont úgy fest, hogy nem kezdeményez perújrafelvételt, erről árulkodnak ügyvédje szavai is. "Kiss László határozottan arra kért meg, hogy álljak le az iratok tanulmányozásával. Ennyit tudok közölni mint tényt, amiből bizonyos következtetések levonhatók" – mondta Bánáti János, az egykori kapitány megbízottja. Bár a 24.hu információi szerint Kiss és Takáts perközösségre lépett azon médiumok ellen, melyek érzésük szerint jogtalanul tettek közzé 55 évvel ezelőtti bírósági dokumentumokat, Zsuzsanna ügyvédje a Music FM műsorában cáfolta ezt az értesülést, hozzátéve, hogy a két fél lezártnak tekinti az ügyet. Nagy Henrik azt is elmondta, hogy a találkozót Gyárfás Tamás MÚSZ-elnök és Hargitay András, az úszószövetség szövetségi kapitánya kezdeményezte.
Gyárfás titkolózik
A Népszava megkérdezte Gyárfás Tamást ma délelőtti sajtótájékoztatóján, hogy az ő ötlete volt-e Kiss László bocsánatkérése áldozatától, valamint ő szervezte-e a találkozót. A MÚSZ-elnök erre csak annyit válaszolt, hogy ez maradjon a kettejük (az övé és Kiss Lászlóé - a szerk.) titka.
A sajtótájékoztatón egyébként Gyárfás bejelentette, hogy a szervezet gyermekvédelmi programot kezdeményez, melynek célja, hogy megelőzzék azokat az esetleges bántalmazásokat - illetve fellépjenek ellenük -, melyek a gyermekeket és fiatal felnőtteket a sportolás során érhetik. A program koordinálására egy nemzetközileg is elismert szakembert, Herczog Máriát - a Család, Gyerek, Ifjúság Egyesület és az Eurochild elnökét, az ENSZ gyermekjogi bizottságának korábbi tagját - kérték fel. A program prevenciós jellegű, tehát - ahogy a szövetség közleménye fogalmazott - nem azért kezdeményezik, mert a lelki, fizikai vagy szexuális zaklatás mindennapos probléma lenne az úszásban.
Átnevezték az uszodát
Miután Kiss levélben kérte a róla elnevezett százhalombattai uszoda átnevezését, amit a képviselő-testület elfogadott, szerdán lekerült a névtábla és Kiss arcképe, majd egyszerűen Városi Sportuszodának keresztelték át a létesítményt. Az egykori úszóedző évtizedek óta Százhalombattán él, a Fidesz támogatásával 2014-ben alpolgármesterré választották, e posztjáról a botrány hatására mondott le. Az úszószakemberek érdekében „Kiállás Kiss László mellett” címmel aláírásgyűjtést is indítottak a településen. A Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) hétfői közgyűlésén tárgyalt arról, hogy a jövőben meg lehessen fosztani a díjaiktól azokat, akik nem méltóak rá, így Kiss eleshet további elismeréseitől. Az Év edzője címet összesen hat alkalommal nyerte el az MSÚSZ szavazásán.
A Bors az ügyet közelről ismerő, az 1960-as években még a Belügyminisztérium állományában dolgozó férfi állításaira hivatkozva közölte: a nemrég elhunyt Biszku Béla anno maga járt közben Kissékért, elsősorban Lantos László miatt, akit a trióból a legtehetségesebb úszónak tartottak, és számítottak rá az Európa-bajnokságon. Az akkori ítélkezési gyakorlat szerint Kissre öt, Lantosra legalább hét évet mérhetett volna a bíró. Azt már akkor is lehetett tudni, hogy a sportolók együttműködőek voltak, és részletes beismerő vallomást tettek. A bíróságon viszont már tagadták a nemi erőszakot, amit az enyhe ítélet követett: Kiss 3 évet kapott, 20 hónap letöltése után pedig már szabadulhatott is.
A Takáts Zsuzsanna elleni nemi erőszakon kívül két másik ügye is volt Kiss Lászlónak. Az egyik fél évvel korábban, azt a szövetség házon belül kezelte, a későbbi mesteredzőt három hónapra „mindennemű sporttevékenységtől és az összes uszoda látogatásától eltiltotta”, ezenkívül erre az időre kizárták a magyar válogatott úszókeretéből is. A másik egy nappal a Takács Zsuzsa elleni erőszak után történt, de ez végül nem került a bíróságra.