Görögország;megszorítások;

Korábbi felvétel. Fotó: Getty Images

- Megszavazta a megszorításokat a görög parlament

Hosszas parlamenti vita után a görög parlament megszavazta az, 5,4 milliárd euró megtakarítást magában foglaló mentőcsomagot. A kormánykoalíció mind a 153 képviselője támogatta az előterjesztést, ami azt jelzi, hogy egyetlen képviselőt sem vesztett Alekszisz Ciprasz kormánya a meglehetősen kényes szavazás során. Az intézkedések az adó-, és a nyugdíjrendszert érintik. Athén egyben hivatalosan is javasolta a hitelezőknek, automatikusan csökkentik a kiadásokat abban az esetben, ha nem teljesülnek a pénzügyi célszámok.

A parlamenti vitában Ciprasz megvédte az intézkedéseket, s azzal érvelt, hogy a nyugdíjrendszerre vonatkozó intézkedések nem érinti azok többségét, akik már kapnak öregségi járulékot. Egyben azzal vádolta az ellenzéket, hogy nem fogalmazott meg semmilyen komolynak nevezhető javaslatot. „Elszántak vagyunk arra, hogy Görögországot a saját lábára állítsuk, méghozzá bármi áron” – jelentette ki.

A miniszterelnök fix adókulcsot javasolt 12 évre a 20 millió euró feletti befektetésekre. Azt reméli, hogy az intézkedés révén több lesz a külföldi beruházás. Akadt Ciprasznak egy érdekes kijelentése is. Mint mondta, 2015-ben, tehát a Sziriza hatalomra kerülésekor, amikor a baloldali radikális párt még elutasította az együttműködést a hitelezőkkel, pártját és őt magát is „illúziók” irányították, amivel elismerte korábbi politikájának helytelenségét. „Nem hazudtunk, csak tele voltunk illúziókkal” – fejtette ki.

Ciprasz azt reméli, hogy a szavazás révén hosszabb távra is sikerült stabilizálnia kormánya és saját helyzetét, ez azonban erőteljesen kétséges. A kormányra ugyanis további népszerűtlen intézkedések elfogadása vár, s amint a vasárnapi tüntetések is mutatták, a kabinet egyre nagyobb népszerűtlenségnek örvend az országban. Az is igaz azonban, hogy a kormány kényszerpályán mozog. Ahhoz, hogy megkapja a tavaly megszavazott, 86 milliárd eurós hitelcsomag újabb részletét, el kellett fogadnia a komoly költségcsökkentéseket biztosító intézkedéseket. Ugyanakkor az ellenzék joggal vetheti a kormány szemére: kétszer olyan kemény megszorításokat fogadott el, mint egykor a jelenlegi ellenzéki párt, az Új Demokrácia által irányított kabinet. Akkor a Sziriza még ellenzékben harsogva követelte a kormány lemondását.

Az Új Demokrácia vezetője, Kiriakosz Micotakisz azt közölte, Ciprasz adminisztrációja „a legkevésbé hozzáértő és a legveszélyesebb azóta, hogy Görögországban visszaállították a demokráciát”. Mint fogalmazott, a kabinet „teljesen elszegényíti a középosztályt”. Az ellenzéki vezető szerint a mielőbbi előrehozott választás jelentené a reményt az ország számára. Ciprasznak címezve pedig azt mondta: „Ön nem baloldali, hanem opportunista, aki mindent elkövet azért, hogy a hatalomban maradjon”.

Sigmar Gabriel, a német szociáldemokraták elnöke, alkancellár cáfolta azokat a lapértesüléseket, amelyek szerint távozni készül az SPD éléről. „Még engem is meglepett: Németországban nem lehet az ember beteg politikusként anélkül, hogy ne terjesztenének valami butaságot” – jelentette ki az RTL televíziónak.