Csok-károsultak;

A közösségi portálon szerveződött Klub főképe - Forrás: Facebook

- Csok-károsultak klubja alakul a Facebookon

Kamatostól követelheti vissza az állam a családi otthonteremtési kedvezményt (csok), mert a bankok szabálytalanul utalhatták ki a kedvezményt február és április között.

Egy februári törvénymódosítás miatt ugyanis osztatlan közös tulajdonú ingatlanra nem jár csok. Erre áprilisban hívta fel a figyelmet a Nemzetgazdasági Minisztérium. A bankok viszont az elmúlt két hónapban mégis adtak ilyen kedvezményt ingatlanokra is. Az RTL Híradónak nyilatkozó szakértő szerint családok mehetnek tönkre, ha vissza kell fizetniük a kedvezményt. A 168ora.hu által idézett vélemény szerint a törvénybe bele van ágyazva, hogy abban az esetben, ha a csok-ot azért kell valakinek visszafizetnie, mert nem vásárolt ingatlant, akkor a kifizetett milliókat kamatostul kérheti vissza a bank, amely ilyenkor a magyar államot képviseli az ügyben.

A panaszosok között van akinek már ki kellett volna fizetni a vételárat, ám minden feltételt teljesítve a bank az utolsó pillanatban állította le a hitel folyósítását, holott az állam és a pénzintézet javára már a jelzálogot is bejegyezték a kiszemelt ingatlanra. Most a csok-os vevő attól tart, hogy a foglalót is veszítheti. A szakértő szerint az eladótól nem lehet visszakövetelni az ingatlan önerejét – ha hitel volt, akkor a hitelt, illetve a csok-ot. Ilyenkor egyértelműen a csok-igénylőt terheli ez a költség -állítja a szakértő.

A megoldás az lehet, hogy az ügyfelek a zsebükbe nyúlnak és kifizetik a csok-ot, vagy a banknak át kell váltania a csok-ot piaci alapú jelzáloghitellé. Az össznépi gondolkodás a Facebookon, valamint az ifl gazdasági blogon pedig arra a következtetésre jutott, hogy az osztatlan közös tulajdonban álló házak társasházzá alakulásával is megoldható a kérdés, amennyiben ezt sikerül utólag elfogadtatni a bankkal, illetve az állami szervekkel.

Új hitelserkentő konstrukcióval próbálkozik a jegybank, miközben a kormány továbbra is méltatja az éppen kifutó Növekedési Hitelprogramot. Lázár János szerint azért kell ösztönözni a hazai bankszektort, mert az eddig „szabotálta”a gazdaság növekedését.