Putyin;jégkorong világbajnokság;

Vlagyimir Putyin győzelmet vár az orosz jégkorong-válogatottól FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Aranyat akar Putyin elnök

Pénteken, végre ismét Magyarország részvételével kezdődik meg az A csoportos jégkorong világbajnokság. Az esélyek ugyan a címvédő kanadaiak mellett szólnak, ám a házigazda oroszok számára nagy kudarc lenne, ha nem tudnának nyerni hazai közönség előtt.

A jégkorong világbajnokságnak már az is némi pikantériát ad, hogy Oroszország ad neki otthont. Egyrészt azért, mert az alacsony olajár, illetve az ukrán szakadárok támogatása nyomán elrendelt nemzetközi büntetőintézkedések miatt súlyos válságba sodródott az ország gazdasága, s nem biztos, hogy most éppen egy nyilvánvalóan veszteséges hoki vb-re van szüksége Moszkvának. Igaz, Vlagyimir Putyin sosem sajnálta a pénzt azokra a tervekre, amelyektől az ország imázsának javultását remélte. Emlékezzünk csak a 2014-es Szocsiban megrendezett téli olimpiára, amelyre körülbelül 50 milliárd dollárt kellett költeni.

Azért is feltűnő ebben a helyzetben az oroszországi rendezés, mert az ország sportjára kétely árnya vetült. Több sportolóról, atlétákról, súlyemelőkről, de még a teniszcsillag Marija Sarapováról is kiderült, hogy tiltott szereket használt, s az országban államilag támogatott doppingprogrammal javítottak a sportolók teljesítményén.

Negatív hírek ide vagy oda, nem is lehet más a Szbornaja célja, mint a győzelem hazai közönség előtt. Az együttes bosszút akar állni a kanadaiakon a tavalyi, május 22-én megrendezett prágai fináléért, amelyben az egyébként végig elképesztő iramot diktáló észak-amerikaiak 6-1-re „lemosták a jégről” az oroszokat.

A hangulat azonban nem éppen a legjobb az orosz együttesnél, s nem csak a fent említett okok miatt. Néhány nappal a vb előtt a CSZKA Moszkva csatársztárja, Alekszander Radulov ahelyett, hogy megjelent volna a válogatott edzőtáborában, fogta magát, s az Egyesült Államokba utazott, mert vissza akar térni az amerikai profiligába, az NHL-be. Radulov az oroszok egyik legjobbja. A profibajnokság, a KHL örökranglistáján 427 pontjával a második helyen áll, s csak honfitársa, Szergej Mozjakin előzi meg. Kiesése tehát óriási érvágás lenne a hazaiaknak. A moszkvai szövetség ezért amnesztiában részesítette a tékozló fiút, így várhatóan őt is láthatjuk majd a hazaiaknál. Nem bántak ilyen kesztyűskézzel Ilja Kovalcsukkal. Az SZKA Szentpétervár támadója, aki 2010-2013 között a New Jersey Devils együttesét erősítette, azt a „megbocsáthatatlan bűnt” követte el, hogy bírálni merészelte saját klubjának vezetését, miután kiestek a KHL rájátszásából. Őt ezért eltiltották a válogatottbeli szerepléstől. Pedig egykor sikert sikerre halmozott a nemzeti mezben: kétszer-kétszer nyert világbajnoki arany-, ezüst- és bronzérmet, 2002-ben pedig harmadik lett a Salt Lake Cityben megrendezett téli olimpián.

Az sem éppen kedvező előjel, hogy amint azt több portál is jelezte, csak a hazaiakra és a nagyokra van érdeklődés a szurkolók részéről, több mérkőzésre azonban alig tudják értékesíteni a jegyeket.

Mindezektől függetlenül Putyin elnök mi mást is várhatna a Szbornajától, mint világbajnoki aranyérmet. Ezzel helyrehoznák a 2014-es kisiklást, amikor Szocsiban, a téli olimpián az együttes már a negyeddöntőben kiesett a finnekkel szemben, méghozzá egy 1-3-as vereséggel. Mi lehet a siker titka? A válogatott szövetségi kapitánya, Oleg Sznarok szerint pofonegyszerű a terv: egyik mérkőzésen sem szabad kikapniuk.

Az összecsapásokat Moszkvában rendezik meg, méghozzá az újonnan épített, 12 ezer férőhelyes VTB Jégpalotában. A stadion a nevét Oroszország második legnagyobb pénzintézetéről kapta. Amint a Gazprom és az európai labdarúgás kapcsolatának példája is mutatja (gondolunk itt elsősorban a Bajnokok Ligája finanszírozására) Oroszországban szorosan összefonódik egymással a politika, a gazdaság és a sport. S ez alól a hoki sem kivétel. A KHL döntőjében, a CSZKA-Magnyitogorszk mérkőzésen Putyin egy sor bizalmasa tűnt fel a lelátón, köztük Szergej Ivanov, az orosz elnöki hivatal vezetője, Igor Szecsin, a legnagyobb olajkonszern, a Rosznyeft elnöke, valamint egy sor oligarcha. A KHL legfőbb finanszírozója szintén a Gazprom.

Mindenesetre, ha a címvédő Kanada úgy játszik, mint tavaly, senkinek sem lehet esélye a juharlevelesek ellen. Őket a magyar válogatott is testközelből csodálhatja meg a vasárnap délelőtti csoportmérkőzésen. Rich Chernomaz csapata a vb második napján, szombaton mutatkozik be Szlovákia ellen.

A jégkorong vb nyitónapjának programja
Svédország-Lettország
Egyesült Államok-Kanada (Tv:19:15, Sport 2)
Csehország-Oroszország
Finnország-Fehéroroszország


Július végétől a diabetikus megjelölés helyett pontosabb feliratok segítik a cukorbetegek tájékozódását a forgalomba hozott csomagolt élelmiszereken. Belgyógyászok pácienseik felkészítését tartják a legfontosabbnak, mert az első időben nehezebb lesz eligazodni az elnevezések között.