Reflex;Ferencváros;Orbán Viktor;Videoton FC;

Örülhet a bajnok Ferencváros, hiszen az európai kupaporondra akár háromszoros költségvetéssel keszülhet FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Orbán meghódítaná az európai focit

Évi tízmilliárd forintra emelné Orbán Viktor miniszterelnök a Ferencváros és a Videoton költségvetését, ami a duplája lenne az előző héten véget ért NB I-es szezonban szereplő csapatok összbüdzséjének. A jelentős emelésre azért van szükség a bajnok és az ezüstérmes együttesnél, mert a kormányfő eldöntötte: a fővárosi zöld-fehérekből és a székesfehérváriakból a Bajnokok Ligája csoportkörébe rendszeresen bejutó gárdákat kell faragni.

Jelentősen, háromszorosára emeltetné Orbán Viktor kormányfő a Ferencváros és a Videoton költségvetését, hogy a két együttesnek esélye legyen akár a Bajnokok Ligája, akár az Európa-liga csoportkörébe jutni – értesült a minap a Bors. Megszokhattuk már, hogy a magyar csapatok a legjobb esetben is csak az augusztust, a harmadik selejtezőkört érik meg a nemzetközi kupákban, ám a lap szerint ezen a nem éppen fényes gyakorlaton akar változtatni a magyar kormányfő: további állami, illetve a kormányhoz közel álló céget irányít a csapatokhoz s „nyeri meg” őket támogatónak.

Mire is elég a magasabb támogatás? A Leicester City példája mutatja, a pénz nem (mindig) boldogít. Hiába vannak egy csapatnak korlátlan anyagi lehetőségei, bajnoki címet attól még nem tud vásárolni. Igaz, a Bajnokok Ligájában a legjobbak közé csak a kivételes anyagi háttérrel rendelkező csapatok kerülhetnek, hiszen ha egy együttes mind hazájában, mind a nemzetközi kupában helyt akar állni, akkor valóban szinte minden posztra két hasonló képességű játékosra van szükség. Ma már megszokott a rotáció, vagyis a BL állandó résztvevőinek trénerei rendre más csapatot küldenek pályára, másként nem lehet túlélni a megterhelő szezont.

Mire lenne elég a 35 millió eurós költségvetés? A régióban ez valóban kiemelkedőnek számítana. Magasabb lenne, mint az évi mintegy 30 millió euróból gazdálkodó bécsi Rapidé. Az a szarajevói Zeljeznicar, amely kettős győzelemmel, 3-0-s összesítéssel verte ki tavaly az El-selejtező második köréből a Fradit, 2012-es adatok szerint nem egészen egymillió (!) euróból gazdálkodik, tizedannyiból, mint most a budapesti zöld-fehérek. A régió egyik legjobb nevű csapata a Crvena zvezda, amely 1991-ben elhódította a Bajnokcsapatok Európa Kupáját. Éves költségvetése – 37 milliós adósság mellett – a Fradiéhoz hasonlóan 10 millió euró, jelentette ki egy februári interjúban a klub első embere, Zvezdan Terzic. A városi rivális Partizané 10-13 millió euró közötti, s a legjobban kereső játékos évi 200 ezer eurót tehet zsebre. A Dinamo Zágráb, amely azért erejét tekintve összehasonlíthatatlan bármelyik magyar csapattal, évi 12-15 millió euróból gazdálkodhat.

A szlovák csapatok már most alacsonyabb költségvetésből tartják fent magukat, mint a jelenlegi Ferencváros, legalábbis a Hospodarske Noviny 2012-es cikke szerint. Akkor a pozsonyi Slovan volt a legtehetősebb klub évi 4,2 millió euróval, az első osztály legszegényebb együttese a Myjava volt 800 ezer euróval.

A tavaly a BL-ben szereplő együttesek közül a Malmőé volt a legalacsonyabb büdzsé, 16 millió euróval. A kazah Asztana 25-30, a Makkabi Tel-Aviv pedig 25 millió euróból gazdálkodhat. Mindezek alapján azért is látszik teljesen irreálisnak a Fradi és a Videoton költségvetésének esetleges ily mértékű megemelése, mert a magyar bajnokságba azért nem könnyű sztárokat csábítani.

A magyar klubok költségvetése
Ferencváros: 3 milliárd Ft
Videoton: 3 milliárd Ft
Debrecen: 1,2 milliárd Ft
Diósgyőr: 1,2 milliárd Ft
Puskás Akadémia: 1,2 milliárd Ft
Újpest: 1,2 milliárd Ft
Haladás: 800 millió Ft
MTK: 800 millió Ft
Paks: 800 millió Ft
Békéscsaba: 700 millió Ft
Honvéd: 700 millió Ft
Vasas: 700 millió Ft

Az évi 30 millió eurós (10 milliárd forintos) költségvetés azért is túlzás, mert az NB I-es csapatok összbüdzséje az előző héten véget ért szezonban 15,3 milliárd forint volt, azaz fele annyi, mint amennyi támogatást kapna a Ferencváros és a Videoton csapata jövőre. A 2015-16-os szezonban is a fővárosi zöld-fehérek és a székesfehérváriak gazdálkodhattak a legtöbb pénzzel, 3-3 milliárd forinttal. A bajnokot és az ezüstérmest 1,2 milliárddal a kiesett Puskás Akadémia, a Debrecen, a Diósgyőr és az Újpest követte. A legkevesebb pénzzel pedig a szintén búcsúzó Békéscsaba, a Honvéd és az épphogy bent maradt Vasas gazdálkodhatott. Érdekesség, hogy a világ egyik legjobb csapatának számító FC Barcelona évi költségvetése 539 millió euró (168 milliárd forint).

A marketing világából érkező Orosz Pál, az FTC-focisták vezérigazgatója korábban éppen a Népszavának adott interjúban szögezte le, a Fradi nemzeti kincs, és ki akarják aknázni, hogy országszerte több mint 1,6 millió szimpatizánsa van. A sportvezető úgy fogalmazott, nyilvánvaló, hogy a kontinens eurótízmilliókból – vagy még ennél is többől – gazdálkodó topcsapataival képtelenség felvenniük a versenyt, ugyanakkor az európai középmezőny elérhető. Orosz az idény előtt kijelentette, ötéves távlaton belül oda szeretnének eljutni. Mint mondta, a stabil Európa-liga-csoportkör nagyjából évi nettó ötmilliárd forintból megcélozható, a Bajnokok Ligájához ennek a duplájára van szükség. A vezérigazgató lapunknak elárulta, a bajnoki címmel végződő idénynek 2,7-3 milliárd forintos költségvetéssel futottak neki. Ez hazai szinten rengeteg, a sztárklubok dimenziójában viszont csak aprópénz.

Éppen erre célzott Szabados Gábor sportközgazdász, aki szerint pillanatnyilag „légüres térben” mozog a Ferencváros: a büdzséje hazai szinten indokolatlanul sok, míg a nemzetközi elithez képest elenyészően kevés. „Döntési helyzet alakult ki, előre vagy hátra kell indulni – mondta a szakember. – A rendelkezésre álló pénz persze önmagában semmire sem jelent garanciát, ugyanakkor az alapcél, az európai kupákban való tartós szereplés megköveteli a költségvetés emelését.” A sportközgazdász hozzátette, a hazai viszonyok ismeretében kijelenthető, hogy piaci helyzetek közt nem lehet előteremteni a miniszterelnök által említett évi tízmilliárdos összeget, ezért a minőségi futball – amint azt idehaza pontosan tudjuk - elképzelhetetlen állami szerepvállalás nélkül.

Hogy aztán egy csapatot kell „felemelni”, vagy azonnal kettőt, az akár szakmai kérdés is lehet. „A skót példát szoktuk emlegetni, ahol a két kiemelkedő együttes, a Celtic és a Rangers megközelíti az európai középmezőnyt, a többi viszont gyenge játékerőt képvisel – folytatta Szabados. – Nyilvánvaló, az adott ország kirakatcsapatának szüksége van arra, hogy a hazájában is szoros mérkőzéseket játsszon, ha nem is minden héten, de legalább időnként. A klubokba fektetett pénz megtérüléséhez, a jó eredmények eléréséhez egyébiránt idő kell, ez látható olyan sztárcsapatok esetében is, mint a Chelsea, a PSG, vagy éppen az első ízben BL-elődöntőbe jutott Manchester City.”

Újabb milliárdok áramlanak jövőre a sportba
A költségvetési javaslat szerint 2017-ben 22 milliárd forint többletforrás jut a sportra, az idei, olimpiai esztendőhöz képest. Ez összesen 223,6 milliárd forintot jelent, mely háromszorosa a látványcsapatsport-támogatási program 2011-es bevezetésekor fennálló összegnek.
A legnagyobb sportkiadási tételek a 2017-es költségvetési javaslat alapján (millió forintban): Nemzeti Olimpiai Központ beruházása (35 888,5), Hungaroring Sport Zrt. támogatása (13 151,9), sportági fejlesztési koncepciók megvalósítása (11 779,4), 2017-es vizes világbajnokság lebonyolítása (10 000), 2017-es vizes vb létesítményei (8 960), kiemelt sportágak létesítményfejlesztései (8 020,6), szombathelyi stadion fejlesztése (5 600), diósgyőri stadion fejlesztése (3 769), kiemelt egyesületek létesítményeinek fenntartása (3 388,6).



Tehetséges fiatalok széleskörű támogatását szolgálja a Fülöp Márton, tavaly novemberben elhunyt volt válogatott labdarúgókapus emlékére létrejövő és az ő nevét viselő alapítvány - a kuratóriumi tagok szerdai bejelentése szerint.