Európai Unió;Törökország;Timmermans;vízumliberalizáció;

- Feltételes igen Törökországnak

A Törökországgal szemben alkalmazott schengeni vízumkényszer feltételes eltörlésére tett javaslatot az Európai Bizottság - jelentette be Frans Timmermans, a brüsszeli testület első alelnöke. 

A biztosok kollégiumának szerdai ülését követő brüsszeli sajtótájékoztatón Timmermans hangsúlyozta: a bizottság azzal a feltétellel tette meg a javaslatát, hogy Ankara a felek közti migrációs megállapodás értelmében sürgősséggel teljesíti a vízumliberalizációs akcióterv előírásainak mindegyikét. Emellett csak azok utazhatnak majd be vízum nélkül, akiknek biometrikus azonosításra alkalmas útlevelük van.

Timmermans elmondta: Törökországnak eddig hatvanhetet sikerült teljesítenie az uniós vízummentesség bevezetése elé állított hetvenkét feltétel közül.

Az Európai Bizottság ezzel párhuzamosan közzétette a Törökországra vonatkozó vízumliberalizációról szóló legfrissebb értékelését is, amely szerint a török szerveknek a korrupció megelőzése, a rendőri és az igazságügyi együttműködés, az adatvédelmi szabályok, valamint a terrorizmuselleni törvények terén kell még lépéseket tenniük ahhoz, hogy teljesítsék a vonatkozó előírásokat.

A sajtóértekezleten Dimitrisz Avramopulosz migrációs ügyekért felelős uniós biztos leszögezte, a testület bízik abban, hogy az ankarai kormány mihamarabb teljesíteni tudja a szükséges feltételeket. Hozzátette, a bizottság mindenesetre továbbra is figyelemmel fogja követni az akciótervben foglaltak teljesítését. Bár a végső döntést a vízumkényszer eltörléséről az Európai Parlamentnek és a szakminisztereket tömörítő tanácsnak kell majd meghoznia, ezt csak a bizottság javaslata alapján tehetik meg.

A török parlament még az utolsó pillanatban is elfogadott egy törvényt, amely az EU által támasztott feltétel volt a vízumliberalizációra. Ennek lényege, hogy egy bizottság vizsgálja majd a vezető tisztségviselők által elkövetett bűncselekményeket. Két nappal korábban, hétfőn pedig a török kabinet fogadta el azt a javaslatot, amely feloldja az EU 28 tagországa állampolgáraival szembeni vízumkényszert.

Az Európai Parlament elnökéből és a frakcióvezetőkből álló Elnökök Értekezlete megállapította: Törökországnak teljesítenie kell az összes feltételt, mielőtt az EP szavazna az ügyben.

Az Európai Unió és Törökország megállapodott arról, miként választják ki azokat a szíriai menekülteket, akiket az EU területén helyezhetnek majd el. Először azokat a szíriaiakat veszik fel, akik 2015. november 29. előtt leltek menedékre török területen – értesült a Bild. Az EU előnyben részesíti a lányokat és asszonyokat, az erőszakcselekmények túlélőit. Nem veszik fel viszont azokat, akik már korábban az EU területére utaztak, vagy megpróbálkoztak ezzel. Az EU által felveendő menekülteknek bele kell egyezniük abba, nem határozhatják meg saját maguk azt, melyik uniós célországban telepednek le.

A Bild szerint a befogadás folyamatát igen részletesen dolgozták ki. Az EU „kiszemeltjének” személyéről az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) is értesítik. Az UNHCR-nél meghallgatják őket, itt be kell mutatniuk dokumentumaikat. A felvevő állam eltárolhatja a menekült ujjlenyomatát, illetve ellenőrizheti adatait. Amennyiben az adott ország a menekült befogadása mellett dönt. a szíriait alapos orvosi vizsgálatnak vetik alá, s megszervezik szállítását. A menekültek legalább egy évre kapnak tartózkodási engedélyt, kérésükre ezt egy évvel meghosszabbíthatják.

Lemondhat Davutoglu
Ahmet Davutoglu lemondhat a kormányfői tisztségről – közölte egybehangzóan a Hürriyet és a Cumhuriyet című lap. A török ellenzéki sajtó már régóta írja, hogy nem éppen felhőtlen a miniszterelnök és Recep Tayyip Erdogan viszonya.
Davutoglu két éve vette át a kormánypárt, az AKP irányítását, illetve a kormányfői tisztséget, azt követően, hogy Erdogan az államfői széket célozta meg. Múlt héten a kormánypárt vezetése Davutoglu akarata ellenére megnyirbálta a pártelnök hatalmát, amit a miniszterelnök súlyos vereségeként értékeltek. Sokat sejtet az is, hogy az Erdoganhoz közel álló kommentátorok erőteljesen bírálták Davutoglut.



Metánrobbanás következtében omlás történt a kelet-ukrajnai szakadár Luhanszki Népköztársaság (LNR) egyik szénbányájában. Szakadár források szerint egy bányász meghalt, kilencen a mélyben rekedtek, négy bányászt égési sérülésekkel kórházba szállítottak.