Szlovákiában március 6-án rendeztek parlamenti választást. A Smer nyert, de nem tudott önmagában kormányt alakítani. Korábbi koalíciós partnere, az egykoron szélsőséges nacionalista Jan Slota által vezetett, mára a már Andrej Danko által irányított, sokat „szelídült” Szlovák Nemzeti Párt (SNS) sem volt elég a kormányzáshoz, két jobboldali párt, a Háló-Siet és a Bugár Béla vezette Híd-Most is kellett az abszolút többséghez.
Alig két hónap alatt máris módosultak az erőviszonyok, a jelenlegi 8-ból már csak 6 párt jutna be a parlamentbe. Nem lenne közöttük a koalíciós partner Háló és a populista vállalkozó, Boris Kollár tömörülése, a Sme rodina. Vészjósló jelzés, hogy bár a szlovák parlamenti pártok összefogtak a neonáci Mi Szlovákiánk ellen, Marian Kotleba pártja tovább erősödött. Március 6-án még 8,04 százalékot gyűjtöttek az újfasiszták, ma már negyedik párt lehetnének 9,8 százalékkal.
Mindez főképp a pártokba vetett bizalom alakulása kapcsán válik érdekessé. Jelen pillanatban, ugyan kevéssel, de az SNS-ben többen bíznak, mint a Smerben. Danko SNS-ében 35, Fico Smerében 34,6 százalék bízik. Negyedik legmegbízhatóbb pártnak a Híd-Most bizonyult, Bugárékban a lakosság 20,7 százaléka bízik, bár csak 6 százalék voksolt listájukra. A Híd jól áll a fordított listán is, csupán 4,6 százalék nem bízik benne. Bugár Béla évek óta a szlovák politikusok élmezőnyében van mind a bizalmi index, mind a népszerűség tekintetében, s az, hogy pártja nem tudja hozni ilyen szinten a voksokat, nyilvánvalóan az etnikai alapú beidegződéseknek köszönhető.
A legkevésbé megbízható pártnak a lakosság 32,1 százaléka a Smert tartja, második a neonáci alakulat a bizalmatlansági listán (21,5 százalék).
Az elmúlt időszak nagy nyertese mindenképpen az SNS, amellyel szemben csupán a lakosság 3,8 százaléka bizalmatlan. Az Andrej Danko vezette párt feledtetni tudta a Slota-időszakot és tulajdonképpen elfogadott, demokratikusnak tartott formációvá vedlett át.
A 2014-ben elvesztett elnökválasztás óta Fico támogatottsága fokozatosan és következetesen apad. Az utóbbi időben egyre gyakrabban merül fel, hogy a szívműtét után lábadozó politikus rövidesen visszavonul, nem várja ki a bukást.