sajtószabadság;Guillermo Cano-díj;Khadija Ismaylova;

Khadija Ismaylova FORRÁS: YOUTUBE

- Bebörtönzött újságíró kapta az UNESCO-díjat

Egy másfél éve börtönben ülő azeri oknyomozó újságírónő, Khadija Ismaylova kapta idén az UNESCO sajtószabadságért járó díját. A 25 ezer dollárral (mintegy 6,85 millió forint) járó Guillermo Cano-díjat május 3-án Helsinkiben, a sajtószabadság nemzetközi napján adják át, de Ismaylova személyesen nem veheti át azt.

Az oknyomozó újságírót a Szabad Európa Rádió hallgatósága az azerbajdzsáni korrupcióról szóló riportjairól ismerhette meg, amelyekbe Ilham Aliyev azeri elnök és családja is belekeveredhetett.

Ismaylovát egy vitatott eljárás keretében a többi között adócsalás és sikkasztás miatt 2015 szeptemberében hét és fél év letöltendő börtönbüntetésre ítélték. Az újságíró 2014 decembere óta rács mögött ül.

A médiamunkást 2015-ben a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet is díjjal tüntette ki az emberi jogok védelmében vállalt szerepéért. Az újságíró szabadon engedéséért nem kisebb személyiségek kampányolnak, mint Zaid el-Husszein jordániai herceg, az ENSZ emberi jogi főbiztosa, valamint George Clooney filmszínész felesége, Amal Clooney ügyvéd, aki azt is felajánlotta, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) elé viszi Ismaylova ügyét.

Megmenteni a világot. Sokan ébrednek ezzel a gondolattal, majd nem sokkal később megteszik az első lépést: önkéntesnek jelentkeznek. Kiváló ötletnek tűnhet, hogy a világ különböző pontjaira utazzanak, és árva, szegény, rászoruló gyerekeknek segítsenek, vagy iskolákat építsenek, netán megmentsék a veszélyben lévő korallzátonyt. Egyre inkább erősödik azonban a kétség, hogy ez a buzgóság, tettrekészség valóban értéket teremt-e a helyi közösségeknek, és kinek van valójában haszna mindezekből a tevékenységekből.