Irán;parlamenti választások;Hasszan Rohani;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Történelmi változások Iránban

Fontos győzelmet arattak az iráni parlamenti választások pénteki második fordulójában a Nyugat felé nyitó, a tavalyi nukleáris megállapodást is tető alá hozó Hasszán Roháni elnök (képünkön) politikáját támogató mérsékelt és reformer erők.

A szombaton ismertetett hivatalos eredmények több „történelmi jelentőségű” változást jeleznek. 2004 óta először történt meg, hogy a teheráni parlamentet nem a konzervatívok uralják, a két tábor közel azonos arányban nyert mandátumot ezúttal. A legnagyobb erő a Roháni támogatók Remény elnevezésű koalíciója, 133 képviselői helyet szerzett meg a 290 fős parlamentben.

A konzervatívok 125 mandátummal rendelkeznek, a függetlenek 26 helyet szereztek. A tényleges erőviszonyok csak azt követően alakulnak ki, miután kiderül, hogy a függetlenek milyen arányban állnak ki a két nagy tábor mellett. Kedvező eloszlás esetén a Roháni tábor megszerezheti akár az abszolút többséget jelentő 146 mandátumot is. Mindemellett történelmi újdonság az is, hogy a nők száma meghaladja a vallásosok számát a törvényhozásban. Ezúttal 17 nő és 16 vallási képviselő jutott be, egy olyan kerületben, ahol egy reformer nő nyert, megismétlik a voksolást.

Május 11-én, Berlinben találkoznak újra a minszki tűzszüneti egyezményt tető alá hozó négyek külügyminiszterei, jelentette be szombaton Frank Walter Steinmeier. A német külügyminiszter több európai lapnak nyilatkozva arról beszélt, hogy a kelet-ukrajnai konfliktus rendezése holtpontra került, ezért Berlinbe hívta a francia, ukrán és orosz külügyminisztereket, mert megoldást kell találni a kialakult patthelyzetre, új lendületet kell adni a politikai rendezésnek, túl kell lépni a Kijev és Moszkva közötti „akadályokon”.