tüntetés;Polt Péter;Quaestor-ügy;

A Quaestor-károsultak a további felelősöket keresik FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Együtt: "Meg ne próbáld Polt Péter!"

"Ma még luxusban éltek, holnap félni fogtok, holnap után a cella csupasz fala emlékeztet majd arra benneteket, hogy hány embert taszítottatok nyomorba!" - figyelmeztette a hatalmat gyakorlókat az Együtt felhívására a Legfőbb Ügyészség épülete előtt tegnap este összegyűlt több száz tüntető.

A szónokok - Pápa Levente, az Együtt alelnöke, Kálmán-Pikó István, Quaestor-károsult, Rády Magdolna, az Együtt ifjúsági szervezetének ügyvivője és Vajda Zoltán, a párt önkormányzati képviselője - Polt Pétert vonták kérdőre. Úgy látják, hogy a Quaestor-ügy a Fidesz Kulcsár-ügye, a valaha volt legnagyobb brókerbotrány Magyarországon, amelyben a szálak Szijjártó Péteren keresztül Orbán Viktorig érnek. A tiltakozás helyszíne szimbolikus volt, ugyanis most "minden a legfőbb ügyészen múlik" - állították a szervezők. A bíróság ugyanis a Quaestor-vádiratot hiányosnak találta és hiánypótlásra kötelezte az ügyészséget. Ha Polt - illetve a Fővárosi Főügyészség - nem teljesíti a hiánypótlást, a bíróság az ügy büntetőeljárását május 31-e után megszünteti. "Ezt nem hagyjuk!" - skandálta a tömeg, amely a brókerbotrány eddig rejtőzködő felelőseinek a nevét kérte, hogy bíróság elé állítsák őket. Többször felszólították Poltot arra, hogy bizonyítsa be, nem bűnsegéd, de óvták a 150 milliárdos kárral járó Quaestor-ügy eltussolásától: "Meg ne próbáld Polt Péter!".

Ugyanebben a témában tartott tájékoztatót tegnap délelőtt Szakács László képviselő, az Országgyűlés költségvetési bizottsága és a brókerbotrány-bizottság szocialista tagja. Ő is az ügyészség és a bíróság együttműködését sürgette az ügyben. Senki ne szabotálja el az eljárást, hogy azok, akik elloptak 220 milliárd forintot, megkaphassák büntetésüket - figyelmeztetett. Európa és Magyarország legnagyobb pénzügyi és jogállami botránya lenne, ha még a vádemelés sem sikerülne a Quaestor-ügyben - tette hozzá Szakács.

Az ügyben február 5-én érkezett meg a főügyészség vádirata a Fővárosi Törvényszékre, öt vádpontban 5458 rendbeli csalást és sikkasztást rónak a cégcsoportot vezető Tarsoly Csaba és társai terhére, az elkövetési érték mintegy 77 milliárd forint, és az ügyben csaknem 32 ezer sértett van.

Két hét múlva kiderül, hol költözhet át a postai szolgáltatás a takarékszövetkezeti fiókokba. A héten elfogadott törvénymódosítás nyomán a legfeljebb 10 ezer fős településeken lesz lehetőség váltásra, ami szakértők szerint inkább az FHB-bankcsoportnak kedvez, mint a Magyar Postának. A Fidesz, amely korábban harcosan ellenezte a kisposták bezárását, most lehajtott fejjel szavazta meg ugyanazt.