Tárgyalnia kell Karácsony Gergelynek a Városliget Zrt.-vel. Csütörtökön döntött így a zuglói rendkívüli testületi ülés. A kerületi konfliktus múlt héten lett újra látványos, amikor Karácsony megvétózta Rozgonyi Zoltán fideszes alpolgármester Liget projektről szóló előterjesztését, amelyet az MSZP is támogatott. Karácsony szerint erkölcsi kérdés a Liget projekt elleni tiltakozás, ugyanis 2014-ben a zuglói választók mintegy kétharmada olyan jelöltekre szavazott, akik ellenezték a ligeti építkezést. Tóth Csaba, az MSZP helyi képviselője viszont úgy érvelt a Népszabadságnak, hogy két év alatt sokat finomodtak a kormányzati tervek, a parkban csak elbontott épületek helyére épülne két új múzeum.
Az MSZP "továbbra sem támogatja feltétel nélkül a Liget projektet", de – mint Tóth mondta – a Városliget megújítása is annak része. Papíron ezért támogatta a zuglói MSZP Rozgonyiék előterjesztését, amit ki is egészítettek tizenegy további ponttal, amely a Liget mellett más zuglói parkok fejlesztését is előirányozza. Rozgonyi Zoltán a tegnapi ülésen befogadta a szocialista javaslatot, így kikerült a szövegből, hogy Zugló támogatja a Liget projektet. Nyilván ez nem véletlenül történt, hiszen a Városligeten kívül javasolt fejlesztések költségét egymilliárd forint körülire teszik, cserébe viszont folytatódhat a 160 milliárd forintos Liget projekt.
Mielőtt a XIV. kerület délután újratárgyalta a Liget-Budapest projekt tervének támogatási ügyét, Karácsony azt írta Facebook-oldalára: számomra az elvek sokkal fontosabbak, mint a hatalom. Az egyedüli bukás az lenne, ha az elveimből engednék a hatalom érdekében. Nem fogom megtenni. Az ülés után lapunknak azt mondta: továbbra sem érti ugyan miért kell a Liget projektet elutasító korábbi döntést felülbírálni, de elkezd tárgyalni, "aztán majd meglátjuk".
A múltheti nagykoalíciós vádakra és az előre hozott választás esélyét firtató kérdésre Tóth Csaba a Népszabadságban azt mondta: „ebben a működésképtelennek látszó helyzetben a testület feloszlatása felé megy a történet”. Azaz kimondható, hogy a Városliget körüli adok-kapok csak az egyik tünete annak a kerületi politikai harcnak, amit Karácsony bőrére játszanak. A polgármester a pletykára csak annyit mondott rezignáltan: „Nem szeretném kommentálni.” Azt viszont elismerte, hogy érezhető a feszültség. Tóth közben a Klubrádióban már árnyalta saját szavait, hiszen azt mondta: semmilyen árnyékkoalíció nincs Zuglóban.
A testületi ülés egyébként nem volt békés hangulatú. A Ligetvédők egy csoportja tiszteletét tette a helyszínen és több alkalommal nevették ki a fideszes politikusok érvelési technikáját. Nem volt meglepő a civilek frusztráltsága, hiszen ahogy a Népszava is beszámolt róla, hétfőig eltávolítanák a volt Kertem nevű szórakozóhely területén demonstráló csoportot, annak ellenére, hogy bejelentett tüntetésről van szó.
A jogállami eszközök kimerülése után csak polgári engedetlenséggel lehet megakadályozni a Városliget fáinak kivágását és a terület beépítését – még márciusban közölte ezt a PM-es polgármester, amikor a helyszínen megkezdődött a Ligetvédők tiltakozása.
Civilek demonstráltak a Liget-projekt ellen Karácsony Gergely és Szabó Rebeka PM-es politikusokkal. MTI Fotó: Mohai Balázs
Második napja arra ébredünk, hogy biztonsági őrök ordítoznak az aktivistákkal - mondta el Csák Gergely a Ligetvédők egyik képviselője a Klubrádió reggeli műsorában. Arra is felhívták a figyelmet, annak ellenére, hogy a Liget-projekt tele van hangzatos ígéretekkel, annak megvalósulása valójában azt jelentené, hogy a Városliget eltűnik. A fák és a Városliget védőinek rendkívül nehéz dolguk van felvenni a küzdelmet a kormánypropaganda iszonyatos méretű haderejével, így leginkább a helyiekben bíznak, akik megértik, hogy mekkora a tét, és támogatják az elszánt védőket.
A helyzetük azonban egyre feszültebb, és komoly esély van arra, hogy hétfőn, a május elsejei fokozottabb jelenlét és a figyelem elmúltával megindul az újabb csata. A beruházó felvonulási területként hasznosítaná a múzeumi negyed építkezéshez azt a helyet, ahol most az aktivisták védeni próbálják azokat a fákat, amelyek sorsa jövő héten megpecsételődhet.
Csák Gergely szociológus megemlítette, a Liget-projektre már több mint 10 milliárd forintot költött az állam, de az összes költség alig 1 ezrelékét, 10 millió forintot szánnak az öreg fák rendbetételére.