tüntetés;Városliget;fakivágások;Ligetvédők;

Népszava fotó/Szalmás Péter

- Városliget - Újabb csata indul

Ugyan a Ligetvédők csoportja legálisan, egy bejelentett tüntetés keretében tartózkodik az egykori városligeti szórakozóhely, a Kertem területén, hétfőig mégis eltávolítanák őket onnan - értesült a Népszabadság. Számomra az elvek sokkal fontosabbak, mint a hatalom. Az egyedüli bukás az lenne, ha az elveimből engednék a hatalom érdekében. Nem fogom megtenni - ezt Zugló polgármestere írta ma reggel Facebook-oldalára annak kapcsán, hogy a kerület délután újratárgyalja a Liget-Budapest projekt tervének támogatási ügyét. 

A jogállami eszközök kimerülése után csak polgári engedetlenséggel lehet megakadályozni a Városliget fáinak kivágását és a terület beépítését - ezt  a PM-es Karácsony Gergely, Zugló polgármestere közölte még márciusban, amikor a helyszínen megkezdődött a Ligetvédők tiltakozása. 

Második napja arra ébredünk, hogy biztonsági őrök ordítoznak az aktivistákkal - mondta el Csák Gergely a Ligetvédők egyik képviselője a Klubrádió reggeli műsorában. Arra is felhívták a figyelmet, hogy annak ellenére, hogy a Liget-projekt tele van hangzatos ígéretekkel, annak megvalósulása valójában azt jelentené, hogy a Városliget eltűnik. A fák és a Városliget védőinek rendkívül nehéz dolguk van felvenni a küzdelmet a kormánypropaganda iszonyatos méretű haderejével, így leginkább a helyiekben bíznak, akik megértik, hogy mekkora a tét, és támogatják az elszánt védőket. 

A helyzetük azonban egyre feszültebb, és komoly esély van arra, hogy hétfőn, a május elsejei fokozottabb jelenlét és a figyelem elmúltával megindul az újabb csata. A Népszabadság azt írta:  a beruházó felvonulási területként hasznosítaná azt a helyet a múzeumi negyed építkezéshez, ahol most az aktivisták védeni próbálják azokat a fákat, amelyek sorsa jövő héten megpecsételődhet. 

Mindeközben ma délután újratárgyalják a Liget-Budapest projekt tervének támogatási ügyét Zuglóban. Erre azután kerül sor, hogy Karácsony Gergely, Zugló polgármestere úgy döntött, megvétózta az MSZP és a Fidesz által elfogadott együttműködési határozatot. Emellett egy módosító indítványt is benyújtott a képviselő-testületnek, amiben a múzeumok megépítésének támogatását jelentő szakaszokat kihúzta.

A polgármester véleményével, mely szerint a Ligetbe nem kellenek múzeumok, a Ligetvédők csoportja is egyetért. Kedden tartott szakmai fórumukon, amelyet neves szakértők részvételével tartottak a Városliget beépítéséről, legalábbis ez derült ki. Ráday Mihály városvédő az eseményen elmondta: a Budapesten elfogadott fejlesztési koncepcióinak, valamint a városlakók érdekeinek leginkább az felelne meg, hogy a tervezett múzeumok a fővárosban szétszórva, lerobbant területek helyreállításával valósulnának meg.

Csák Gergely szociológus megemlítette, a Liget-projektre már több mint 10 milliárd forintot költött az állam, de az összes költség alig 1 ezrelékét, 10 millió forintot szánnak az öreg fák rendbetételére. Szerinte azzal nem lehet érvelni a legújabb, már 600 fa kivágása mellett, hogy azok betegek, mivel az a város szennyezettségének köszönhető. Hozzátette: emiatt a fákat még nem kellene elpusztítani.

Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) egykori elnöke, jelenlegi miniszterelnöki biztos egy személyben döntötte el, hogy a 2016. február 26-i közgyűlésén kik lehetnek a testület vezetőségi tagjai, illetve elnöke – derült ki abból a hangfelvételből, amelyet a RomNet hozott nyilvánosságra. Farkas egymaga határozta meg az ORÖ elnökségének tagságát, az általános elnökhelyettes és az elnök személyét, valamint a pénzügyi bizottság tagjait, illetve a szakmai kabinet összeállítását.